W efekcie porozumienia rządu i NSZZ "Solidarność", zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2023 roku, część pracowników państwowej sfery budżetowej otrzyma nagrodę specjalną. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości kilkuset złotych? Pominięci zostaną m.in. te osoby, które w danym okresie przebywały na bezpłatnym urlopie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Specjalna nagroda w wysokości 1125 złotych brutto, czyli 900 złotych na rękę będzie przysługiwała nauczycielom, którzy pozostają w stosunku pracy w szkole w dniu 20 września 2023 roku. Dodatek pieniężny nie zostanie wypłacony tym pracownikom, którzy okresie od dnia 1 września 2023 roku do dnia 20 września 2023 roku przebywali nieprzerwanie na bezpłatnym urlopie. Wiele osób decyduje się również na pracę w kilku placówkach jednocześnie. W takim przypadku nauczyciel będzie miał prawo wyłącznie do jednej nagrody, a wypłaci ją szkoła, w której został zatrudniony najwcześniej lub ta, w której jest zatrudniony w najwyższym wymiarze pracy. Co więcej, nauczyciele zobowiązani są do złożenia odpowiedniego wniosku, wynikającego z art. 92a ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela. Nagroda ma zostać wypłacona w terminie do dnia 14 października 2023 roku.
Pieniężna nagroda specjalna z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej nie trafi jednak do wszystkich pracowników. Ten fakt nie został przyjęty z entuzjazmem, a o sprawie poinformowano Związek Nauczycielstwa Polskiego. W odpowiedzi pracownicy oświaty otrzymali informację o tym, aby nie pozwolili skłócić środowiska.
Koleżanki i Koledzy, rozumiemy Wasze rozgoryczenie w kwestii nagród z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN, prosimy jednak o rozwagę. Najgorszą rzeczą jest skłócenie środowiska. Decyzje, które podjęto, sprzyjają temu, abyśmy się podzielili. Ten podział został dokonany już wcześniej, gdy podzielono nas na pracowników sfery budżetowej i samorządowej, a teraz rząd dzieli nas jeszcze bardziej, podejmując decyzję o przyznaniu nagród tylko nauczycielom (rząd, bo przecież min. Czarnek nie mógłby podjąć takiej decyzji samodzielnie, bez zgody Premiera i Ministra Finansów). Nie dajmy się skłócić i podzielić. To nie Związek Nauczycielstwa Polskiego jest odpowiedzialny za taką sytuację. Dla Związku Nauczycielstwa Polskiego Dzień Edukacji Narodowej zawsze był, jest i będzie świętem wszystkich pracowników, niezależnie od kolejnych rocznic utworzenia Komisji Edukacji Narodowej
- pisze przedstawicielka Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP, cytowana przed serwis Eska.