Ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu została uchwalona przez Sejm 7 lipca 2023 roku. 24 lipca podpisał ją prezydent, a przepisy ostatecznie weszły w życie 24 sierpnia. Jest to największa reforma, jaka miała miejsce w omawianej dziedzinie od 2003 roku, czyli od 20 lat. Warto zatem dobrze się z nią zapoznać.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Nowelizacja ustawy ma na celu walkę z suburbanizacją i dewastacją przestrzeni, lepszą organizację procesów gospodarowania przestrzenią, a także ułatwienie i przyspieszenie ich przebiegu na poziomie gminy.
Główną ideą, która nam przyświecała, było to, żeby tak zreformować system planowania przestrzennego, by był on bardziej elastyczny i by gminy mogły sprawniej oraz szybciej uchwalać nowe i zmieniać już obowiązujące akty planowania przestrzennego
- wyjaśnia wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński cytowany przez portal Infor. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, czyli planu ogólnego. Umożliwi ono szybsze pozyskiwanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe i większą podaż mieszkań dzięki zintegrowanemu planowi inwestycyjnemu. To narzędzie z kolei jest nową formą planu miejscowego, która umożliwi m.in. łatwiejsze lokalizowanie inwestycji. Ma ona zastąpić tzw. specustawę mieszkaniową. Warto nadmienić tu, że w ustawie dopracowano niektóre przepisy, m.in. ograniczono obszar analizowany do 200 metrów.
Ważna dla inwestorów będzie również zmiana dotycząca wydawania warunków zabudowy. Jeśli zostały one już wydane i staną się prawomocne przed 1 stycznia 2026 roku, to nie wygasną. Po tej dacie jednak wydane warunki zabudowy będą ważne przez pięć lat. Co więcej, "wuzetki" będą wydawane jedynie tam, gdzie będzie obowiązywał omówiony powyżej plan ogólny. Jest to istotna informacja zwłaszcza dla gmin, ponieważ mają one czas na uchwalenie planu ogólnego do końca 2025 roku. Jeśli tego nie zrobią, inwestorzy nie będą mogli uzyskać warunków zabudowy.
Na koniec należy wspomnieć też o Rejestrze Urbanistycznym, czyli ogólnodostępnym i bezpłatnym narzędziu, dającym dostęp do takich informacji jak dokumenty powstające w trakcie sporządzania aktów planistycznych, raporty z konsultacji społecznych czy decyzje administracyjne związane z planowaniem przestrzennym. Rejestr ten zacznie obowiązywać od 2026 roku.