Taką emeryturę otrzymuje Donald Tusk. Kwota zwala z nóg, a mogła być jeszcze większa

Emerytury polityków to w większości przypadków bardzo imponujące kwoty. Wysokim świadczeniem może pochwalić się zwłaszcza Donald Tusk, któremu przysługuje emerytura europejska i polska. Co prawda nie jest to najwyższa emerytura w Polsce, ale suma i tak niewątpliwie zrobi wrażenie na niejednej osobie.

Donald Tusk wiek emerytalny osiągnął stosunkowo niedawno, jednak już od ponad roku pobiera świadczenie. Umożliwiło mu to sprawowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014-2019 i związana z tym wcześniejsza euroemerytura. W jakiej kwocie jest ona wypłacana?

Zobacz wideo Donald Tusk na Marszu Miliona Serc: Niektórzy uciekli tego dnia ze stolicy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wcześniejsza emerytura Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej nie martwi się o finanse

Wiek emerytalny w Parlamencie Europejskim wynosi 66 lat, jednak Donald Tusk skorzystał z prawa do wcześniejszego świadczenia już w kwietniu zeszłego roku. Jak donosi "Fakt", wynosi ono 4,6 tys. euro miesięcznie, czyli około 21 tys. zł brutto. Co ciekawe, gdyby Tusk wstrzymał się z przejściem na emeryturę do 22 kwietnia 2023 roku, to dostawałby około 600 euro miesięcznie więcej. Do tego należy dodać emeryturę wypłacaną w Polsce z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć Tusk nie składa oświadczenia majątkowego i jej dokładna wysokość w związku z tym nie jest znana, to "Super Express" ustalił, że wynosi ona około 10 tys. zł. W sumie daje to zatem około 30 tys. zł brutto miesięcznie, czyli około 25 tys. zł "na rękę".

Jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyński? Nie tylko Donald Tusk jest w dobrej sytuacji

Donald Tusk nie jest jednym politykiem z imponującą emeryturą. Według informacji udostępnionych przez portal Interia emerytura Jarosława Kaczyńskiego po tegorocznej waloryzacji wynosi 8610 zł brutto, co daje nieco ponad 7000 zł "na rękę". Warto dodać, że prezes PiS na emeryturę przeszedł w 2016 roku. Co więcej, należy do tego doliczyć uposażenie poselskie, które przeciętnie wynosi 12 826,64 zł brutto, oraz dietę poselską w wysokości 4008,33 zł brutto, a także inne dodatki. Sytuacja finansowa Kaczyńskiego może zatem również zostać uznana za raczej stabilną.

Jeśli zaś chodzi o emeryturę prezydencką, to ogólna zasada mówi o tym, że jest ona wypłacana w wysokości 75 proc. pensji zasadniczej przysługującej na tym stanowisku. Kwota ta więc się zmienia, podobnie zresztą jak inne emerytury podlegające waloryzacji. Obecnie emerytura prezydencka wynosi około 10,5 tys. zł. Andrzej Duda, który funkcję prezydenta pełni już drugą kadencję, będzie mógł liczyć też na dodatek za wysługę lat. Temat ten poruszyliśmy również w jednym z naszych poprzednich artykułów, w którym pisaliśmy o emeryturze Aleksandra Kwaśniewskiego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA