Usunięcie ściany nośnej może być kuszącą perspektywą. Połączenie pomieszczeń często zwiększa nasze możliwości aranżacji wnętrz, a także bywa rozwiązaniem bardziej praktycznym. Należy jednak mieć na uwadze, że kwestia ta jest regulowana przez Prawo budowlane i decyzji w tym zakresie nie możemy podejmować samodzielnie. Jakie jeszcze prace remontowe wymagają pozwolenia i jakie kroki należy podjąć, aby np. wyburzyć ścianę nośną?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Definicja "przebudowy" zawarta w art. 3 ustawy Prawo budowlane mówi o wykonywaniu robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, na które powołuje się portal Infor, za parametr użytkowy i techniczny uznaje się tu m.in. wszelkie wielkości wyrażone w jednostkach miary czy wagi elementów użytkowych budynku, takich jak: dach, okna, schody, liczba pomieszczeń oraz elementów technicznych budynku. Jeśli planowane przez nas prace remontowe będą dotyczyć jednego z nich, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Nie będzie ono natomiast potrzebne w przypadku remontów mających na celu odtworzenie pierwotnego stanu budynku. Bez obaw możemy zatem wymienić parapety, zdemontować podwieszany sufit, a także w większości przypadków rozebrać ściankę działową. Zakładając jednak, że pozwolenia na budowę potrzebujemy, jak powinniśmy się za to zabrać?
Przy pracach remontowych wymagających uzyskania pozwolenia zawsze powinniśmy zacząć od projektu wykonanego przez architekta lub inżyniera z uprawnieniami konstruktora. Specjalista ten dokona odpowiednich obliczeń konstrukcji. Pozostając przy przekładzie ściany nośnej, posłużą one do oceny, czy wyburzenie ściany konstrukcyjnej jest w ogóle możliwe. W niektórych przypadkach konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie szkieletu budynku słupami, podciągami czy nadprożami. Projekt taki będzie wymagany również przy wyburzeniu części ściany, tworząc np. miejsce na drzwi. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, pozwolenie na budowę otrzymamy w ciągu 65 dni, przy czym do prac można przystąpić po upływie kolejnych 14 dni. W przypadku odmowy w ciągu dwóch tygodni możemy też złożyć odwołanie.