Zgodnie z zapowiedziami Ministra Rozwoju i Technologii, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że 18 września 2023 roku zostały uruchomione wszystkie funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nowy system wprowadzi m.in. rewolucję w wykonywaniu przeglądów przewodów kominowych. Usprawni usługę i co najważniejsze przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Od teraz lepiej nie zapominać o wizycie kominiarza.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Prawo w Polsce wskazuje, że zarządcy i właściciele budynków mają obowiązek przeprowadzania regularnych kontroli przewodów kominowych. Co kryje się za słowem "regularnych"? W przypadku paliw stałych należy robić to co najmniej raz w doku, natomiast jeśli kocioł zasilany jest paliwem ciekłym, wtedy przynajmniej dwa razy w roku. Kluczową czynnością w procesie przeglądu kominiarskiego jest wystawienie protokołu elektronicznego. Od momentu wdrożenia pełnej wersji systemu e-protokuł będzie jedynym potwierdzeniem wykonania przeglądu przewodów kominowych. Protokół elektroniczny zastąpił także dotychczasowy dokument papierowy. Od września 2023 inspektorzy nadzoru budowlanego mogą w łatwy sposób sprawdzić, czy konkretne gospodarstwo domowe wywiązało się z obowiązujących przepisów. Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z karą finansową w wysokości 500 złotych. Co więcej, problemy mogą pojawić się także w ubezpieczalni. Tego typu firmy z pewnością uznają, że w przypadku szkód wywołanych pożarem, odszkodowanie nie przysługuje ze względu na brak wymaganego przeglądu.
Należy pamiętać, że przeglądy przewodów kominowych są ważne tylko wtedy, gdy przeprowadza je uprawniona do tego osoba, czyli tzw. mistrz kominiarski. Od 18 września 2023 roku dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków Polacy będą mogli zamówić usługę takowego specjalisty poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną. Przegląd kominiarski zazwyczaj kosztuje od 150 do 200 złotych, lecz ostateczna cena zależy do wielkości danej miejscowości. Kontrola kominiarska rozpoczyna się od sprawdzenia drożności i szczelności przewodów kominowych, a wszelkie czynności prowadzone są na dachu budynku. Kominiarz posiadający specjalne uprawnienia ocenia wówczas aktualny stan komina i w razie potrzeby przeprowadza proces czyszczenia jego ścian. Za takową kontrolę w przypadku domów jednorodzinnych odpowiada właściciel posiadłości, natomiast na osiedlach ten obowiązek spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej.