W tegorocznych wyborach parlamentarnych zostanie wybranych 460 posłów i 100 senatorów. Na tym jednak nie koniec, bowiem na ten sam dzień PiS zaplanował referendum, przy okazji którego Polacy odpowiedzą na cztery pytania. Udział w nim nie jest jednak obowiązkowy - istnieje możliwość oddania głosu wyłącznie w wyborach do Sejmu i Senatu. Jak odmówić przyjęcia dodatkowej karty? Ważne jest, aby członek komisji wyborczej odnotował ten fakt, ponieważ tutaj znaczenie ma frekwencja.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zarówno głosowanie w wyborach parlamentarnych, jak i udział w referendum nie są obowiązkowe. Istnieje jednak możliwość zagłosowania w wyborach parlamentarnych, nie wyrażając przy tym swojej woli w referendum. Jak dokonać tego zgodnie z zasadami? Kiedy okażemy komisji wyborczej dowód tożsamości, powinniśmy przekazać informację o tym, że nie chcemy odbierać karty związanej z referendum. W takiej sytuacji należy dopilnować, aby członkowie komisji wyborczej zanotowali naszą odmowę w spisie wyborców. Jest to jedyny sposób, ponieważ wszelkie próby zniszczenia lub wyniesienia z lokalu wyborczego karty do referendum, mogą zakończyć się sporymi problemami. Co więcej, wrzucenie pustej karty do urny również będzie miało znaczenie, ponieważ zwiększy frekwencję osób biorących udział w tymże głosowaniu.
Udział w referendum jest dobrowolny. Frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny
- tłumaczy szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Aby mieć pewność, że nie wzięliśmy udziału w referendum, należy:
Osoby, które jednak chciałyby wziąć udział w referendum, powinny wcześniej zapoznać się z zamieszczonymi na karcie pytaniami.
Aby tegoroczne referendum zostało uznane za wiążące, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania (50 proc.). Osoby, które wezmą w nim udział, powinny odpowiedzieć na cztery pytania:
Wyborcy, którzy wyrażą swoją chęć wzięcia udziału w referendum, muszą otrzymać łącznie trzy karty - głosowanie na kandydatów do Sejmu, głosowanie na kandydatów do Senatu i głosowanie w referendum.