Za korzystanie z nawigacji można dostać mandat. Na śmiałków czeka grzywna i punkty karne

Nawigacja pomaga wielu kierowcom, jednakże może być również kwestią sporną podczas spotkania z policją. Niekiedy korzystanie z niej może skończyć się mandatem i otrzymaniem nawet kilkunastu punktów karnych. O czym powinny pamiętać osoby poruszające się samochodami? Tutaj liczy się rozwaga.

Polskie prawo nie zabrania kierowcom korzystania z programów nawigujących. Przepisy uwzględniają bowiem jeden haczyk. Uwagę policjantów może zwrócić nieprawidłowe używanie nawigacji, co może skutkować kontrolą oraz karą finansową. O jakich sytuacjach mowa? Funkcjonariusze mogą nie mieć litości. 

Zobacz wideo Aplikacje, które przydadzą ci się do nawigacji

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mandat za korzystanie z nawigacji w samochodzie. W ten sposób możesz stracić nawet kilkaset złotych

Zgodnie z przepisami w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusz może wystawić mandat za nieprawidłowe korzystanie z nawigacji w telefonie. Taka sytuacja ma miejsce pod warunkiem, że kierowca używa smartfona niezgodnie z obowiązującym prawem o ruchu drogowym. Według art. 45 §2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym zabronione jest korzystanie podczas jazdy samochodem z telefonu, który wymaga trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu. Takie zachowanie ma zagrażać bezpieczeństwu podczas jazdy. Niestosowanie się do wyszczególnionego zakazu będzie skutkować mandatem w wysokości 500 złotych i otrzymaniem 12 punktów karnych. Przepisy jasno określają, że korzystanie z nawigacji przez kierowców nie jest zabronione, jednakże niezbędny jest odpowiedni sprzęt, który spowoduje, że ta sytuacja nie będzie wymagać trzymania urządzenia w ręce

Jak prawidłowo korzystać z nawigacji w aucie? Dzięki temu będzie bezpieczniej i taniej

Po pierwsze, kierowca, chcący ustawić cel podróży, powinien zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, ponieważ wykonywanie tej czynności podczas jazdy może wywołać niebezpieczne sytuacje na drodze. Alternatywą jest również poproszenie o pomoc pasażera - jeśli takowy znajduje się w aucie. Co więcej, telefon bądź inne urządzenie nawigujące powinno znajdować się w specjalnym uchwycie, zamontowanym na przykład w lewej dolnej części przedniej szyby. Montaż w tym miejscu jest zalecany ze względu na to, że kierowca ma wtedy wgląd w obraz bez znacznego odwracania wzroku od jezdni i otoczenia. Najważniejsze jest, aby urządzenie znajdywało się w zasięgu wzroku kierowcy i jednocześnie nie ograniczało mu widoczności. Niestety, nie w każdym samochodzie możliwe jest zamieszczenie nawigacji we wspomnianym miejscu. Wtedy należy umieścić ją na środku przedniej szyby - najlepiej jak najniżej - bądź na desce rozdzielczej.

Więcej o: