Nowelizacja prawa spadkowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 4 sierpnia 2023 roku. Oznacza to, że już za niecały miesiąc, 4 listopada, w życie wejdą nowe przepisy. Najważniejsze zmiany z tym związane dotyczą ograniczenia trzeciej grupy spadkowej, składania oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, a także odrzucania spadku za dzieci.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ograniczenie trzeciej grupy spadkowej to zmiana, która niektóre osoby może zmartwić, ale to właśnie ona w dużej mierze przyczyni się do usprawnienia działania sądów. Wpłynie to bezpośrednio na dziedziczenie ustawowe. Od teraz pod uwagę brani będą tylko dziadkowie oraz ich zstępni pod postacią ich dzieci i wnuków. Wykluczone z dziedziczenia będą natomiast np. cioteczne czy stryjeczne wnuki oraz dalsze pokolenia zstępnych. Dzięki temu sądy nie będą zobowiązane do poszukiwania tych osób w celu przekazania im spadku.
Poza dalszymi krewnymi prawo do dziedziczenia utracą także osoby uznane za niegodne. Będzie dotyczyć to osób które:
Co ważne, za niegodną dziedziczenia może zostać uznana każda osoba, niezależnie od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą.
Nowe prawo spadkowe to jednak nie tylko ograniczenia. Szczególnie korzystne zmiany czekają małoletnich spadkobierców. Według przepisów każdy spadkobierca musi złożyć oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, a na dopełnienie tych formalności ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Termin ten często jednak stanowił problem w sytuacjach, gdy złożenie oświadczenia wymagało interwencji sądu opiekuńczego. Niekiedy wiązało się to nawet z utratą spadku. Od teraz więc wspomniany okres sześciu miesięcy będzie zawieszony na czas potrzebny sądowi opiekuńczemu.
Na koniec warto dodać, że dzięki nowelizacji rodzice będą mieli możliwość odrzucenia spadku za swoje dzieci bez konieczności uzyskiwania zgody sądu. Dotychczas zgoda taka była wymagana. Przypadki takie najczęściej dotyczą spadków zadłużonych.