Zasiłek pogrzebowy a koszty pochówku. Polska Izba Branży Pogrzebowej mówi, ile kosztuje uroczystość

Zasiłek pogrzebowy 2023 to świadczenie, które z założenia ma pokryć poniesione koszty pogrzebu. Czy przyznawane pieniądze są jednak faktycznie wystarczające? Wyjaśniamy, ile wynosi zasiłek pogrzebowy obecnie, jak można go uzyskać i czy są szanse na zmiany w tym zakresie w najbliższej przyszłości.

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudne doświadczenie, nie tylko ze względu na nasze emocje, ale też i aspekt finansowy. W tym drugim przypadku możemy liczyć na pewne wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety nie każdy ma szansę z niego skorzystać. Co więcej, wysokość zasiłku pogrzebowego od lat się nie zmienia pomimo wzrostu kosztów pochówku, więc w większości przypadków i tak będziemy musieli całkiem sporo dołożyć do uroczystości.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek pogrzebowy: ile wynosi i komu przysługuje? Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy może uzyskać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Nie musi to być więc rodzina zmarłego. Do świadczenia może być uprawniona też osoba niespokrewniona lub instytucja (np. dom pomocy społecznej). Istotne jednak przy tym jest spełnienie jednego z trzech warunków:

  • świadczeniobiorca jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobiera emeryturę albo rentę i zmarły był z jego rodziny,
  • zmarły był objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS, pobierał emeryturę lub rentę albo spełniał warunki, żeby dostać emeryturę albo rentę,
  • zmarły nie miał ubezpieczenia, ale pobierał zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.

Aby zasiłek pogrzebowy mógł być przyznany, musimy złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty. Więcej szczegółowych informacji znajdziemy na stronie rządowej lub stronie ZUS-u. Należy pamiętać przy tym, że na złożenie kompletnego wniosku mamy 12 miesięcy od dnia śmierci lub 12 miesięcy od dnia pogrzebu (drugi termin dotyczy sytuacji, gdy wystąpiły problemy np. z odnalezieniem zwłok lub identyfikacją zmarłego). Pieniądze powinny trafić do nas w ciągu 30 dni kalendarzowych od daty dopełnienia wszystkich formalności. W przypadku rodziny zmarłego, zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w wysokości 4000 złotych, niezależnie od poniesionych wydatków. Jeśli natomiast o świadczenie ubiegają się osoby spoza rodziny, wówczas mogą one liczyć na zwrot kosztów pochówku, ale nie więcej niż 4000 złotych. W praktyce jednak okazuje się, że rzeczywiste koszty pogrzebu są znacznie wyższe niż ta kwota.

Zasiłek pogrzebowy 2023 a rzeczywiste koszty pochówku. Czy są szanse na wzrost świadczenia?

Jak donosi portal Bankier.pl, według Polskiej Izby Branży Pogrzebowej średni koszt pogrzebu w 2022 roku wahał się w przedziale 7-8 tysięcy złotych. Jest to zatem aż dwa razy więcej niż obecny zasiłek pogrzebowy. Czy są zatem szanse na zwiększenie świadczenia?

Obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego

- brzmi odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej udzielona pod koniec lipca ubiegłego roku, na którą powołuje się Bankier.pl.

Więcej o: