Pochówek osoby zmarłej wiąże się bezpośrednio z posiadaniem prawa do grobu, które określają przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Co dokument mówi na temat likwidacji grobów? Ta opłata jest niezwykle istotna, a według prawa podlega dziedziczeniu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według przepisów już po 20 latach grób może być użyty do pochówku kolejnej osoby. Według ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, dane miejsce zostanie ponownie wykorzystane, jeśli po upływie 20 lat od zawarcia przez zarząd cmentarza umowy cywilnoprawnej z dysponentem grobu nie zostanie dokonana druga opłata. W umowie określana jest lokalizacja pochówku, rodzaj grobu, jego cel oraz wysokość opłat, jakie należy wnosić. Wspomniane koszty nazywane są "pokładnym" i dotyczą utrzymania grobu. Opłata jest wnoszona w momencie wykupywania miejsca - w ten sposób uzyskuje się prawo do grobu oraz korzystania z niego przez następne 20 lat. Jeśli jego właściciel lub krewni chcą przedłużyć to prawo, konieczne jest ponowne wniesienie opłaty. To właśnie aspekt finansowy ma największe znaczenie w kontekście likwidacji danego grobu.
Oczywiście cały ten proces trochę trwa, nie jest tak, że administracja cmentarza stwierdza, że okres na uiszczenie opłaty upłynął i od razu bierze się za zrywanie tabliczek z grobu i chowanie tam innych osób
- tłumaczy radca prawny Michał Kosiarski, cytowany przez serwis Prawo. Likwidacja danego grobu polega na usunięciu nazwisk osób poprzednio w nim pochowanych.
O dokonywaniu kolejnych pochówków, zgłaszaniu zastrzeżeń przeciwnych i uiszczaniu opłat przez osobę uprawnioną stanowi artykuł siódmy ustawy o cmentarzach. Do kogo w praktyce należy dane miejsce? Zgodnie z przepisami konieczne jest wyznaczenie opiekuna grobu dla każdego miejsca pochówku. To właśnie on odpowiada za wprowadzanie opłat, decydowanie o pracach konserwacyjnych czy zarządzanie grobem w kwestiach związanych z pochówkiem, co oznacza, że jego zgoda niezbędna jest do pochowania innej zmarłej osoby w tym samym grobie. Tzw. dysponentem grobu jest osoba, która zapłaciła za jego utworzenie i podpisała z zarządcą cmentarza wspomnianą wyżej umowę. Po śmierci dysponenta, prawo do grobu podlega dziedziczeniu. Warto pamiętać, że opłaty za dzierżawę grobu w Polsce różnią się w zależności od wielkości i lokalizacji cmentarza. W dużych miastach potrafią wynosić nawet ponad dwa tysiące złotych.