Polacy popełniają ten błąd nagminnie. Chcą zaoszczędzić, a rachunki z miesiąca na miesiąc coraz wyższe

W dzisiejszych czasach wiele osób może zastanawiać się, jak zmniejszyć rachunki w domu. Niestety okazuje się, że niektóre popularne sposoby na oszczędzanie mogą przynosić wręcz odwrotne rezultaty. Wyjaśniamy, jakich czynności powinniśmy unikać i jakie metody będą od nich skuteczniejsze.

Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre. Choć rozgrzane kaloryfery są źródłem przyjemnego ciepła, to rachunki za ogrzewanie potrafią zwalić z nóg. Popularnym sposobem, który ma na celu nieco je obniżyć, jest zakręcanie grzejników na noc, kiedy to przed zimnem chroni nas gruba kołdra. Czy jednak takie rozwiązanie jest na pewno opłacalne?

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy zakręcać kaloryfery na noc? Korzystaj racjonalnie z centralnego ogrzewania

Kwestii wyłączania kaloryferów na noc postanowił przyjrzeć się "Fakt". Okazuje się, że takie postępowanie nie tylko nie pomoże nam w oszczędzaniu, ale może wręcz zwiększyć nasze rachunki. Wynika to z faktu, że woda w grzejniku po nocy jest wówczas zimna, więc jej ponowne zagrzanie rano wymaga więcej czasu i energii. Oczywiście nie oznacza to, że kaloryfer powinien być cały czas maksymalnie rozkręcony. Tak intensywne dogrzewanie może być po prostu niepotrzebne w naszym domu, a ponadto niższe temperatury wpływają korzystnie na jakość snu. Warto jednak utrzymać delikatne ciepło grzejników, nawet w nocy. Całkowicie wyłączać je zaleca się przed dłuższymi wyjazdami, a także na czas wietrzenia pomieszczeń. W tym drugim przypadku ogrzewanie najlepiej zakręcić chwilę przed otwarciem okien, a rozkręcić ponownie jakiś czas po ich zamknięciu. Jeśli chcemy mieć większy wpływ na wysokość naszych rachunków, powinniśmy też skupić się na innych obszarach.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? To pomoże ci zmniejszyć rachunki

W odniesieniu do samych grzejników bardzo duże znaczenie dla efektywności ich pracy ma odpowietrzenie po poprzednim sezonie grzewczym. Zapowietrzony kaloryfer może pozostawać zimny pomimo rozkręcenia. Inaczej mówiąc, nie będzie on działał sprawnie. Gdy zimniejsze miesiące już nadejdą, powinniśmy też zawsze zwracać uwagę na to, aby grzejników nie zakrywać np. praniem. Rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu będą utrudniać także meble ustawione zbyt blisko grzejników, więc warto o tym pamiętać, aranżując nasze wnętrza.

Nie zapominajmy również, że na temperaturę w domu wpływają nie tylko kaloryfery. Bardzo ważna jest tu szczelność okien i drzwi. Jak donosi portal Business Insider, przez nieszczelne okna może uciekać aż 25 proc. ciepła. Ponadto przeciągi wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli z natury jesteśmy wrażliwi na zmiany atmosferyczne. Zadbanie o szczelność drzwi i okien warto zacząć od sprawdzenia stanu uszczelek i ich ewentualnej wymiany.

Więcej o:
Copyright © Agora SA