Na konto tych rodziców wpłynie nie 800 plus a 1600 plus. Zastrzyk gotówki dotyczy tylko wybranych

Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus zostanie podwyższone do kwoty 800 zł. W ustawie widnieje jednak zapis, według którego na konta niektórych rodziców może wpłynąć aż 1600 zł. Kto może spodziewać się podwójnego świadczenia? Wszystko zależy od terminu wypłat dokonanych przez ZUS.

W związku z tym, że nastąpiła zmiana władzy w Polsce, wielu rodziców zastanawia się, czy dotychczasowe świadczenie 500 plus zostanie utrzymane. Wszystko wskazuje na to, że tak, a decyzja o jego waloryzacji również zostanie utrzymana. Choć nowe 800 plus ma wejść w życie od stycznia 2024 roku, to system ZUS może potrzebować więcej czasu na adaptację zmian, które przegłosował Sejm. 

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wypłaty 800 plus od stycznia 2024. ZUS przekaże niektórym świadczeniobiorcom aż 1600 zł

Świadczenie 800 plus nie wymaga składania żadnych dodatkowych wniosków, ponieważ wprowadzona przez PiS podwyżka nastąpi z urzędu. W związku z tym rodzice, którym przysługują wypłaty w okresie rozliczeniowym, trwającym od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku, mogą liczyć na to, że w styczniu na ich konto wpłynie nieco większa kwota. Choć zamiany mają wejść w życie wraz z początkiem kolejnego roku, to niektórzy na pieniądze będą musieli zaczekać dłużej. Zgodnie z przepisami wypłaty powinny zostać realizowane od końca lutego z wyrównaniem od 1 stycznia, co oznacza, że poszczególni rodzice mogą otrzymać podwójne świadczenie w wysokości 1600 zł. Wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych możliwość obsłużenia wszystkich spraw. 

Wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego w wysokości wynikającej z art. 5 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą następuje do dnia 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r.

- czytamy w nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2023 r.

Wniosek o 800 plus 2024. Rodzice otrzymają kilka tysięcy złotych więcej 

Warto zaznaczyć, że z nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wynika, że wszystkie obowiązujące do tej pory warunki dotyczące 500 plus pozostaną niezmienne. Wniosek o świadczenie wychowawcze wraz z niezbędnymi dokumentami można składać za pomocą: 

  • platformy PUE ZUS, 
  • aplikacji mZUS, 
  • portalu Emp@tia. 

W ocenie skutków regulacji projektu przekazano, że w 2024 roku do świadczenia uprawnionych będzie 6 mln 668 tys. dzieci. Waloryzacja świadczenie spowoduje, że rodzice otrzymają rocznie przynajmniej 3600 zł więcej.

Dla rodziców i opiekunów oznacza to, że na ich konta będzie wpływać rocznie o 3600 złotych więcej środków przeznaczonych na utrzymanie dziecka. Przy dwójce dzieci jest to 7200 złotych, a trójce 10 800 złotych

- poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, cytowana przez serwis TVN24. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA