Nawet emeryci mogą założyć Kartę Dużej Rodziny. Są jednak jasno postawione warunki

Wielu seniorów nie wie, że po zmianie przepisów część z nich może ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny. Jest to dokument przeznaczony dla wielodzietnych rodzin, który umożliwia korzystanie ze zniżek na terenie całej Polski. To duże wsparcie finansowe. W jaki sposób mogą założyć ją emeryci? Postawiono kilka warunków.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Zgodnie z informacjami na stronie GOV, umożliwia członkom rodziny korzystanie z upustów na różne towary i usługi - na przykład przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Jej celem jest wsparcie finansowe Polaków. 

Zobacz wideo Europejska Emerytura jest już dostępna w Polsce. Będzie zwolniona z podatku Belki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Karta Dużej Rodziny: Nowelizacja ustawy spowodowała, że dostępna jest także dla seniorów

O ten dokument może ubiegać się każdy członek rodziny, w której rodzice mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Z tego przywileju mogą skorzystać nie tylko biologiczni rodzice dzieci, ale też małżonkowie rodziców - czyli macocha lub ojczym dzieci - rodzice zastępczy oraz osoby, które prowadzą rodzinny dom dziecka. Najważniejsze jest, aby dane osoby posiadały pełne prawa rodzicielskie przez cały okres sprawowania opieki nad dzieckiem. W 2019 roku nastąpiły pewne zmiany. Rząd znowelizował Ustawę o Karcie Dużej Rodziny, rozszerzając tym samym grono osób uprawnionych do jej posiadania. Od wtedy dokument należy się również tym, którzy kiedykolwiek - w przeszłości - mieli pod opieką łącznie troje dzieci

Karta Dużej Rodziny dla seniora 2023. Emerytom również przysługują zniżki 

W przypadku osób, które w przeszłości wychowywały trójkę dzieci, Karta Dużej Rodziny należy się tylko im, czyli rodzicom. Bowiem dokument przysługuje: 

  • rodzicom - na całe życie, 
  • dzieciom - do ukończenia 18. roku życia, 
  • dzieciom - do 25. roku życia, jeśli uczą się w szkole lub w szkole wyższej,
  • dzieciom z niepełnosprawnością - niezależnie od wieku, jeśli posiadają orzeczeni o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można dokonać tego za pośrednictwem platformy informacyjno-usługowej Emp@tia lub osobiście w urzędzie gminy. Dokument przekazywany jest w formie plastikowej, jak i elektronicznej, dostępnej w aplikacji mObywatel. Jego wyrobienie jest całkowicie bezpłatne. Miejsca, w których można skorzystać ze zniżek, oznaczone są specjalnym znakiem: "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny" i obowiązują m.in. w branży spożywczej, rekreacyjnej, jak i bankowej. Posiadacze karty zapłacą także mniej za wyrobienie paszportu

Więcej o: