Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Wydawać by się mogło, że im szybciej, tym lepiej. Okazuje się jednak, że przez wybranie nieodpowiedniego możemy sporo stracić. Wynika to z faktu, że wbrew pozorom przy ustalaniu naszego przyszłego świadczenia pod uwagę brany jest nie tylko zgromadzony przez nas kapitał. Duże znaczenie mają także inne czynniki związane z funkcjonowaniem naszego systemu emerytalnego. Jakie dokładnie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Najkorzystniejszym momentem przejścia na emeryturę w przyszłym roku będzie styczeń oraz luty.
Wpływają na to trzy elementy - waloryzacja świadczeń, zmiana tablic średniego dalszego trwania życia oraz waloryzacja kapitału emerytalnego
- wyjaśnia cytowany przez Business Insider Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), członek Rady Nadzorczej ZUS. Świadczenie osób przechodzących na emeryturę w styczniu i lutym będzie waloryzowane ostatnią waloryzacją roczną (czyli za 2022 rok) oraz waloryzacjami kwartalnymi począwszy od tej za pierwszy kwartał 2023 roku. Jest to podwójnie korzystne, ponieważ waloryzacja w 2022 roku była wyjątkowo wysoka, a ponadto wskaźniki waloryzacji kwartalnych za I kwartał danego roku są zawsze najwyższe. Co więcej, osoby te skorzystają jeszcze z obecnych tablic średniego dalszego trwania życia. W przyszłych latach będą one najprawdopodobniej mniej korzystne ze względu na spadek zgonów związanych z pandemią. Jednocześnie warto zauważyć, że w tym przypadku świeżo upieczeni emeryci załapią się zarówno na marcową waloryzację emerytur, jak i 13. emeryturę.
W najmniej korzystnej sytuacji są osoby, które wiek emerytalny osiągną w kwietniu i maju. Od 1 kwietnia będą obowiązywać już mniej korzystne tablice średniego dalszego trwania życia, a w dodatku ominie je waloryzacja emerytur i "trzynastka". W takich sytuacjach można rozważyć wstrzymanie się ze złożeniem wniosku o emeryturę do lipca. W czerwcu nastąpi bowiem waloryzacja roczna kapitału emerytalnego, co wpłynie na podwyższenie naszego przyszłego świadczenia.
Na koniec warto przypomnieć jeszcze przyszłym emerytom o terminach składania wypowiedzeń z pracy. Jeśli mamy możliwość przejścia na emeryturę w styczniu lub lutym, a nasza umowa przewiduje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, to o formalności musimy zadbać jeszcze w tym roku.