W tych miesiąca najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku. To dwa najlepsze terminy

Gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego, z niecierpliwością czekamy na moment złożenia odpowiedniego wniosku w ZUS-ie. Nie zawsze jednak warto się z tym spieszyć. W 2024 roku będą dwa momenty, gdy przyszli emeryci będą mogli zyskać najwięcej. Wyjaśniamy, z czego to wynika i kiedy one nastąpią.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Wydawać by się mogło, że im szybciej, tym lepiej. Okazuje się jednak, że przez wybranie nieodpowiedniego możemy sporo stracić. Wynika to z faktu, że wbrew pozorom przy ustalaniu naszego przyszłego świadczenia pod uwagę brany jest nie tylko zgromadzony przez nas kapitał. Duże znaczenie mają także inne czynniki związane z funkcjonowaniem naszego systemu emerytalnego. Jakie dokładnie?

Zobacz wideo 13 i 14 emerytura, czy waloryzacja - co lepsze dla seniorów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Waloryzacja emerytur 2024: prognozy i 13. emerytura 2024. Przejście na emeryturę na początku roku

Najkorzystniejszym momentem przejścia na emeryturę w przyszłym roku będzie styczeń oraz luty.

Wpływają na to trzy elementy - waloryzacja świadczeń, zmiana tablic średniego dalszego trwania życia oraz waloryzacja kapitału emerytalnego

- wyjaśnia cytowany przez Business Insider Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), członek Rady Nadzorczej ZUS. Świadczenie osób przechodzących na emeryturę w styczniu i lutym będzie waloryzowane ostatnią waloryzacją roczną (czyli za 2022 rok) oraz waloryzacjami kwartalnymi począwszy od tej za pierwszy kwartał 2023 roku. Jest to podwójnie korzystne, ponieważ waloryzacja w 2022 roku była wyjątkowo wysoka, a ponadto wskaźniki waloryzacji kwartalnych za I kwartał danego roku są zawsze najwyższe. Co więcej, osoby te skorzystają jeszcze z obecnych tablic średniego dalszego trwania życia. W przyszłych latach będą one najprawdopodobniej mniej korzystne ze względu na spadek zgonów związanych z pandemią. Jednocześnie warto zauważyć, że w tym przypadku świeżo upieczeni emeryci załapią się zarówno na marcową waloryzację emerytur, jak i 13. emeryturę.

Komu opłaca się poczekać do lipca? Waloryzacja składek zwiększy świadczenie

W najmniej korzystnej sytuacji są osoby, które wiek emerytalny osiągną w kwietniu i maju. Od 1 kwietnia będą obowiązywać już mniej korzystne tablice średniego dalszego trwania życia, a w dodatku ominie je waloryzacja emerytur i "trzynastka". W takich sytuacjach można rozważyć wstrzymanie się ze złożeniem wniosku o emeryturę do lipca. W czerwcu nastąpi bowiem waloryzacja roczna kapitału emerytalnego, co wpłynie na podwyższenie naszego przyszłego świadczenia.

Na koniec warto przypomnieć jeszcze przyszłym emerytom o terminach składania wypowiedzeń z pracy. Jeśli mamy możliwość przejścia na emeryturę w styczniu lub lutym, a nasza umowa przewiduje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, to o formalności musimy zadbać jeszcze w tym roku.

Więcej o: