Zegar tyka, a ZUS nie poczeka. Masz na to czas tylko do grudnia. Urząd przypomina o konsekwencjach

Płatnicy składek zobowiązani są do przestrzegania określonych przepisów, w tym zachowania wyznaczonych terminów. W tym przypadku chodzi o korektę dokumentów. Wyjaśniamy, jakiego okresu dokładnie to dotyczy, dlaczego o formalności te warto zadbać do końca roku i jak to będzie wyglądać w przyszłości.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 2022 roku płatników składek obowiązują nowe terminy, w jakich mogą składać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). W przypadku minionych lat najlepiej zadbać o to do końca bieżącego roku. Z kolei w przypadku dokumentów złożonych od stycznia 2022 roku będziemy mieć na to określony przedział czasowy.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Składki ZUS 2023. Płatnicy mają już niewiele czasu na korektę dokumentów rozliczeniowych

Jak dowiadujemy się ze strony ZUS-u, do 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek mogą skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone za okresy od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku. Choć dostaliśmy więc dodatkowy jeden dzień w nowym roku, to analizę naszych dokumentów warto zrobić do końca grudnia, a im szybciej, tym lepiej. Co więcej, na korektę dokumentów za okresy od stycznia 2022 roku będziemy mieć teraz pięć lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Wiadomość na ten temat powinna pojawić się także na naszych profilach PUE ZUS. Dlaczego jest to tak ważne?

Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Korekty takie ZUS wykona na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W wyniku tych korekt nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek

- czytamy na stronie ZUS-u. Prawidłowo przeprowadzona korekta często skutkuje zmianami w zakresie wynagrodzeń, zasiłków i podatków. Inaczej mówiąc, przestrzeganie przytoczonych terminów może działać na naszą korzyść. Warto dodać, że konieczność wprowadzenia poprawek w dokumentach rozliczeniowych może mieć różne przyczyny.

Powodem są błędy zarówno zidentyfikowane przez płatnika, jak i wynikłe podczas kontroli ZUS

- wyjaśnia, cytowana przez portal ppr.pl, Iwona Kowalska-Mati, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego.

Kontakt ZUS umożliwi ci otrzymanie wsparcia. Jak skorzystać z pomocy w weryfikacji dokumentów?

ZUS informuje również, że przy weryfikacji naszych dokumentów rozliczeniowych możemy skorzystać z pomocy samego urzędu. Wsparcie możliwe jest na drodze telefonicznej dzięki kontaktowi z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560-16-00), podczas e-wizyty w ZUS, a także w dowolnej placówce. Ponadto jeśli korzystamy z programu Płatnik lub e-Płatnik, dostępna jest opcja złożenia wniosku o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mamy dostępne w swojej bazie.

Więcej o: