Za chwilę zniknie popularna zniżka. Dla tych osób przejazd pociągiem będzie droższy

Bilety PKP można zakupić z okazyjnymi zniżkami. Wiele osób ma szansę liczyć na ulgi, dzięki którym podróż będzie znacznie tańszy. Niestety jedna grupa pasażerów może już o tym zapomnieć. Głos zabrał rzecznik PKP, ale jego odpowiedź nie satysfakcjonuje.

Choć PKP nie zawsze działa tak, jak byśmy tego chcieli, to coraz więcej osób korzysta z tej formy transportu. W te wakacje przewieziono rekordową liczbę pasażerów, bo aż ponad 20 mln podróżnych w okresie od czerwca do sierpnia. Koleje cieszą się taką popularnością głównie ze względu na liczne zniżki, jakie można uzyskać. Niestety jedna z nich już niedługo zniknie. Honorowy Dawca Krwi nie będzie mógł już korzystać ze sporej ulgi.

Zobacz wideo Karnowski: PKP jest dużo mniej punktualne niż kolej w Ukrainie

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Honorowy Dawca Krwi. Ile krwi trzeba oddać, by otrzymać legitymację?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gov.pl, osoby, które bezpłatnie oddały krew i zostały zarejestrowane w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa otrzymują tytuł "Honorowego Dawcy Krwi". Nie ma określonej ilości krwi, jaką należy oddać, by cieszyć się tym mianem i przywilejami z nim związanymi. Jednym z nich przez ostatnie lata była zniżka na bilety PKP. Ulga dla honorowych dawców krwi wynosi 33 proc., a została wprowadzona w styczniu 2021 roku, w trakcie pandemii koronawirusa. Aby z niej skorzystać, należy posiadać potwierdzenie uzyskane z odpowiedniego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, które zostało wydane najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku. W takim dokumencie znajdują się informacje o oddaniu trzech donacji krwi lub jej składników po przebyciu COVID-19. Jeśli zatem posiadasz zaświadczenie, możesz jeszcze skorzystać z ulgi na bilety. Zostało jednak niewiele czasu.

Znika ulga dla honorowych dawców krwi. PKP wydało oświadczenie

Niestety wspomniana zniżka obowiązywała tylko w czasie pandemii koronawirusa. W związku z tym, że 1 lipca odwołano stan zagrożenia, ulga za chwilę zniknie.

W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33 proc., mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie

- czytamy na stronie przewoźnika. Portal "Wprost.pl" dotarł do rzecznika PKP i zapytał go o powód takiej decyzji. Odpowiedź może nie być satysfakcjonująca.

Zniżka będzie anulowana, ponieważ wynika ona z ustawy. Jeżeli ulga przestaje obowiązywać ustawowo, to również my przestajemy sprzedawać takie bilety

- wyjaśnił Cezary Nowak. Dodał jednak, że jego zdaniem ulga będzie ważna do 31 grudnia, a nie tak jak podano w komunikacie, czyli dzień wcześniej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.