To koniec urlopów na załatwianie spraw w urzędzie. Nadchodzą wielkie zmiany

Niekiedy załatwianie spraw urzędowych wymagało niemałych kombinacji. Godziny otwarcia placówek komplikowały sprawę, a wiele osób musiało wziąć kilka dodatkowych dni wolnych od pracy. To koniec z przymusowymi urlopami? Nowe rozporządzenie ma rozwiązać odwieczny problem.

Załatwianie spraw w polskich urzędach bywa problematyczne i to nie tylko ze względu na spore kolejki, ale także godziny otwarcia placówek. Wiele z nich zamykanych jest już o godzinie 15, a wtedy większość Polaków znajduje się jeszcze w pracy. Już niedługo ma się to zmienić, dzięki czemu nie będzie trzeba wnioskować o specjalny urlop u pracodawcy. Za chwilę okienka będą otwarte dłużej. 

Zobacz wideo Adam Bodnar: Można będzie wstrzymać wypłaty dla ludzi z TVP i poddać je ocenie prawnej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Godziny otwarcia urzędów. Za chwilę zmienią się zasady organizacji pracy 

17 listopada 2023 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące organizacji czasu pracy urzędów.

Dyrektor generalny urzędu ustala czas pracy urzędu, w tym rozkład czasu pracy członków korpusu służby cywilnej, w taki sposób, aby praca w urzędzie była: wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin każdego dnia i rozpoczynana nie wcześniej niż o godzinie 7.00 i nie później niż o godzinie 10.00.

- czytamy w rozporządzeniu nr 525 prezesa rady ministrów z 26 października 2023 r. Według rozporządzenia dyrektor placówki musi dostosować się do zmienionych reguł ustanawiania czasu pracy. Oznacza to, że urzędy nie mogą zamykać się wcześniej niż o godzinie 15:00. Na tym jednak nie koniec. Pismo wprowadzi w życie zasadę, która z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy do tej pory mieli problem, aby zjawić się w placówce w wyznaczonych godzinach pracy urzędników.  

Urzędy w Polsce będą dłużej otwarte. To koniec z przymusowymi urlopami 

Od 17 listopada urzędy muszą wyznaczyć co najmniej jeden dzień w tygodniu, w którym urzędnicy będą dostępni dla ludzi między godziną 8:00 a 18:00. Dzięki temu godziny otwarcia okienek zostaną wydłużone i pozwolą na załatwianie spraw urzędowych poza standardowymi godzinami pracy. Co więcej, urzędy będą mogły być otwarte także w soboty. Stanie się tak wtedy, gdy urzędnicy będą odpracowywać wyznaczony dzień. 

Dyrektor generalny urzędu informuje członków korpusu służby cywilnej oraz interesantów o wyznaczeniu soboty dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danym urzędzie

- czytamy w rozporządzeniu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA