Część emerytów dostanie w grudniu podwójną emeryturę. Jakie są warunki? Dotyczy to miliona seniorów

Emerytura grudzień 2023 dla wielu seniorów może okazać się sporym zastrzykiem gotówki, ponieważ w tym miesiącu otrzymają oni podwójne świadczenie. Co więcej, nie jest konieczne podejmowanie dodatkowych kroków. Kogo więc to dotyczy? Przypominamy też, jaka jest najniższa emerytura 2023.

Grudzień jest miesiącem większych wydatków. Dotyczy to także seniorów, dla których w większości przypadków emerytura jest jedynym źródłem utrzymania. Na szczęście spora część z nich może liczyć na podwójne świadczenie w ostatnim miesiącu roku. Komu będzie przysługiwać dodatkowa wypłata? Wszystko zależy od tego, w jakim terminie dostajemy świadczenie normalnie.

Zobacz wideo 13 i 14 emerytura, czy waloryzacja - co lepsze dla seniorów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najniższa emerytura 2023 też może być podwójna. Podwójna emerytura a termin wypłaty emerytury

Każda osoba składająca wniosek o przyznanie statusu emeryta ma wyznaczany termin wypłat emerytury. Świadczenia te są z reguły wypłacane 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Oznacza to, że jeśli przypisany nam został 1. dzień, to emerytura zawsze powinna do nas trafić w tym dniu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy mamy do czynienia z dniami ustawowo wolnymi od pracy, a do takich właśnie zalicza się 1 stycznia. Jeżeli zatem w normalnych okolicznościach pieniądze otrzymujemy na samym początku miesiąca, tym razem środki zasilą nasze konta jeszcze przed końcem grudnia. Przykładowo w 2021 roku przekazywanie tych świadczeń rozpoczęło się 28 grudnia, o czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypominał w oficjalnym komunikacie. Według doniesień "Faktu"w tym roku podwójna grudniowa wypłata emerytury dotyczy aż miliona seniorów. Wcześniej świadczenie otrzymają również świadczeniobiorcy z terminem w 25. dniu miesiąca, gdyż w grudniu jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Co ważne, istotny jest tu wyłącznie termin, a nie takie czynniki jak wysokość emerytury. Oznacza to, że najniższa emerytura też może być wypłacona podwójnie. Przypomnijmy, że ta od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto.

Warto też przy okazji dodać, że termin wypłaty emerytury można zmienić, ale musimy mieć ku temu dobre powody. Wniosek w tym przypadku zostanie rozpatrzony pozytywnie tylko wtedy, gdy w grę wchodzą niezależne od nas zobowiązania, np. spłata alimentów.

Emerytura grudzień 2023 dla tych seniorów będzie wyjątkowo korzystna. To najwyższa emerytura w Polsce

Jako ciekawostkę przy omawianiu tego tematu można przytoczyć najwyższą emeryturę w Polsce, która znacząco przewyższa minimalne świadczenie. Według informacji udostępnionych przez Wirtualną Polskę wynosi ona 43 412 zł brutto i otrzymuje ją senior z Zabrza. Niewykluczone, że otrzymuje on wypłaty pierwszego dnia miesiąca, więc także i on mógłby wówczas liczyć na podwójną emeryturę w grudniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.