Idą wielkie zmiany w dowodach. Na horyzoncie nowe przepisy, a bez specjalnego urządzenia ani rusz

Idą wielkie zmiany dotyczące wniosków związanych z dowodami osobistymi. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji całkowicie zmieni proces wydawania i odbierania dokumentów. Nowe przepisy będą dotyczyć każdego.

Dotychczas, aby ubiegać się o wydanie dowodu osobistego, trzeba było złożyć odpowiedni formularz w formie papierowej. Nie dało się tego obejść i jedyny papier, jaki miał znaczenie, był właśnie w formie fizycznej. Jak będzie teraz? Znów pada hasło "wnioski elektroniczne"

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wniosek o dowód osobisty. Są duże zmiany w przepisach 

21 listopada 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Ten akt prawny wprowadzi wiele zmian w zakresie wydawanych obywatelom dowodów osobistych. Najważniejsze jest jednak to, że fizyczne wnioski pójdą w zapomnienie. Gdy przepisy wejdą w życie, Polacy będą składać wnioski w formie elektronicznej i podpisywać je za pomocą przeznaczonego do tego specjalnego urządzenia. Złożenie i odwzorowanie własnoręcznego podpisu umożliwi tzw. signature pad. W uzasadnieniu nowych przepisów ministerstwo wskazuje, że wydanie nowego rozporządzenia wynika między innymi z konieczności dostosowania rozwiązań zawartych w przepisach wykonawczych do zmian w sferze dowodów osobistych, wprowadzonych ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. Na tym jednak nie koniec. Zmieni się także procedura związana z odbiorem dokumentów. 

Jak odebrać dowód osobisty? Niezbędny będzie elektroniczny podpis 

Odbiór dowodu osobistego również będzie odbywać się nie poprzez wniosek papierowy, lecz elektroniczny, który także zostanie zatwierdzony przy pomocy elektronicznego podpisu, wygenerowanego dzięki specjalnemu urządzeniu. W rozporządzeniu uwzględniono również zmiany dotyczące wydawania tymczasowych dowodów osobistych. Pismo zakłada rozszerzenie możliwości składania wniosku na osoby od 12. roku życia, a cała procedura będzie odbywać się cyfrowo. Resort zaznacza, że wszelkie związane są z ustawą o aplikacji mObywatel. Ten akt prawny znacznie wpłynął na jej funkcjonowanie i wprowadził m.in. usługę mDowowdu

Ustawa o aplikacji mObywatel wprowadziła szereg istotnych dla optymalnej obsługi obywatela modyfikacji w ustawie, zmierzających do dalszej informatyzacji procesów w obszarze dowodów osobistych, w tym związanych z procedurą wydania dowodu osobistego

- tłumaczy MSWiA.

Więcej o:
Copyright © Agora SA