Rodziny mogą otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS. W tej sytuacji należy ci się wypłata gwarantowana

Subkonto ZUS to pojęcie, z którym wiąże się dziedziczenie zgromadzonych środków po śmierci emeryta. Co więcej, pieniądze te mogą trafić nawet do osoby spoza naszej rodziny. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Wyjaśniamy, komu i kiedy przysługuje wypłata gwarantowana.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poza kontem dla ubezpieczonych prowadzi subkonto ZUS, które jest jego częścią, ale nie wszystkim ono przysługuje. Wypłata gwarantowana z kolei to w najprostszym ujęciu dziedziczenie środków zgromadzonych na wspomnianym subkoncie. Oba te terminy wymagają jednak szerszego omówienia, gdyż z dodatkowych pieniędzy skorzystają tylko nieliczne osoby, i to w ściśle określonych okolicznościach.

Zobacz wideo Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie obiecywaliśmy dobrowolnego ZUS-u wszystkim chętnym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Subkonto ZUS. Dziedziczenie środków nie dotyczy każdego ubezpieczonego

Subkonto ZUS początkowo prowadzone było tylko dla osób będących członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Od 31 stycznia 2014 roku możliwe to jest jednak też dla ubezpieczonych, którzy nie zdecydowali się na zawarcie umowy z OFE, przy czym osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku nie mogą być członkami OFE w ogóle. W związku z tym ZUS na oficjalnej stronie przypomina, że subkonto jest prowadzone w dwóch przypadkach:

  • dla osób ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, ale przed 1 stycznia 1969 roku, jeżeli są członkami OFE;
  • dla osób ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, bez względu na to, czy są członkami OFE, czy też nie.

Każda osoba posiadająca subkonto ZUS może również wyznaczyć osobę, która w przypadku jej śmierci będzie dziedziczyć zgromadzone środki finansowe. Co ważne, uposażyć można dowolną osobę, niekoniecznie z nami spokrewnioną. Uposażonych może być także więcej. Warto zaznaczyć, że nasz małżonek staje się uposażonym automatycznie. W pozostałych przypadkach konieczne będzie złożenie dodatkowego wniosku o uposażenie. Co więcej, w przypadku więcej niż jednego uposażonego należy określić podział procentowy środków. W przeciwnym razie ZUS podzieli je po równo.

Wypłata gwarantowana z subkonta ZUS. Pieniądze po śmierci rodzica tylko po złożeniu wniosku

Jak donosi portal Zielona Linia, wypłata gwarantowana przysługuje osobom upoważnionym wyłącznie wtedy, gdy śmierć właściciela subkonta nastąpi w ciągu trzech lat od miesiąca, w którym ZUS po raz pierwszy wypłacił świadczenie emerytalne. Jeżeli chodzi o wysokość świadczenia, to według przytoczonego portalu jest to:

różnica między kwotą środków stanowiących podstawę obliczenia nowej emerytury, zapisanych na subkoncie w ZUS, a iloczynem liczby pełnych miesięcy, jakie upłynęły od początku miesiąca, w którym po raz pierwszy została wypłacona emerytura, do końca miesiąca, w którym nastąpił zgon oraz trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na tym koncie.

Portal Infor wyjaśnił to również w nieco prostszy sposób. Od wartości subkonta z dnia ustalania emerytury docelowej należy odjąć 1/37 tej kwoty za każdy z możliwych 36 miesięcy pobierania świadczenia emerytalnego. Na koniec należy podkreślić, że aby pieniądze zostały nam wypłacone, musimy złożyć w urzędzie wypełniony formularz ZUS EWG-P.

Więcej o: