Tak nigdy nie przewoź choinki samochodem. Niektóre pomysły mogą skończyć się wysokim mandatem

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Nieodłącznym elementem przygotowań jest zakup choinki. Ci, którzy zdecydują się na duże drzewko, muszą zachować ostrożność. Jego transport może okazać się nie tylko problematyczny, ale także wyjątkowo kosztowny. Jak zatem przewieźć choinkę zgodnie z prawem?

Sprzedaż choinek ruszyła. Kierowcy, którzy będą przewozić drzewka na dachach samochodów, z pewnością zwrócą uwagę patrolującej drogi policji. Czy taki transport jest legalny? Sposób, w jaki należy to zrobić, określają przepisy ruchu drogowego. Aby uniknąć niespodziewanej utarty gotówki przed świętami, lepiej się z nimi zapoznać. 

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli przewozisz choinkę w ten sposób, możesz mieć problemy. Bez odpowiedniego zabezpieczenia ani rusz

Do transportu choinki warto wykorzystać samochód, który jest do tego przystosowany. Najlepiej, jeśli takowy posiada na przykład oddzielną skrzynię ładunkową. Jeżeli jednak nie mamy takiego pojazdu, dobrym sposobem jest przewiezienie drzewka wewnątrz samochodu. Policja przypomina, że przepisy ruchu drogowego wymagają od nas, aby przewożony ładunek był zabezpieczony przed przemieszczaniem się, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności, nie zasłaniał świateł oraz tablic rejestracyjnych. W związku z tym należy unikać przewożenia choinki na fotelu pasażera, a najlepiej wykorzystać do tego przestrzeń bagażnika i rozłożyć tylne siedzenia. Niestety, niekiedy świąteczne drzewka są tak duże, że nie jesteśmy w stanie zmieścić ich wewnątrz pojazdu. Co w takiej sytuacji? Alternatywą jest umocowanie choinki na dachu auta, jednak tutaj również znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie ładunku. 

Czy można przewozić choinkę na dachu? Za to grozi kilkaset złotych kary

Według obowiązujących przepisów umieszczone na dachu samochodu przedmioty mogą wystawać maksymalnie pół metra poza przednią krawędź pojazdu i jednocześnie nie więcej, niż półtora metra od siedziska kierowcy. Przy mocowaniu choinki należy wykorzystać belki bagażnika dachowego i ułożyć ją pniem do kierunku jazdy. Zaleca się również korzystanie z siatki, dzięki której fragmenty drzewka nie będą lądowały na drodze. Dodatkowo przepisy wymagają, aby samochód wraz z zamontowaną choinką miał maksymalnie cztery metry wysokości i 2,55 metra szerokości. Co więcej, ładunek może sięgać najwyżej dwa metry od tylnej płaszczyzny auta. W sytuacji, gdy ten wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy oznaczyć go czerwoną chorągiewką. Nieprawidłowy transport choinki na dachu samochodu może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. Co więcej, jeśli taki ładunek będzie zasłaniać światła pojazdu, kara wyniesie 200 złotych, a w przypadku zasłoniętych tablic rejestracyjnych - 100 złotych. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA