Jesteś na L4? Sprawdź, czy masz jeszcze pracę. Jeśli zapomniałeś o tej rzeczy, pracodawca nie okaże litości

Jak wyglądają zasady zwolnień lekarskich w 2023 roku? Po stronie pracownika jest kilka obowiązków, których ignorowanie może skończyć się niemałym problemem. W przypadku kontroli może nie być wesoło. Co zrobić, aby nie ryzykować utratą pracy? Wiemy, od czego należy zacząć.

Każda osoba zatrudniona na umowie o pracę ma prawo do skorzystania z L4, czyli zwolnienia chorobowego wystawionego przez lekarza. Taką możliwość mają również osoby zatrudnione na umowę-zlecenie, które opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne. O czym musimy pamiętać, jeśli chcemy wziąć L4? To nie tylko przywileje, ale także pewne obowiązki. 

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Idziesz na L4? Pamiętaj, aby powiedzieć o tym swojemu pracodawcy 

Od 2018 roku lekarze nie wystawiają papierowych zwolnień chorobowych i choć pracodawca otrzymuje informacje poprzez elektroniczny system zwolnień, to pracownik powinien uprzedzić go o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. Zgodnie z przepisami musi to zrobić maksymalnie w drugim dniu nieobecności w pracy. Warto o tym pamiętać, ponieważ niedotrzymanie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. Niestety, w dobie elektronicznych zwolnień lekarskich oraz pracy zdalnej łatwo pominąć ten krok, a ignorowanie tego przepisu może zostać zinterpretowane jako rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, co w skrajnych przypadkach kończy się nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. Choć brzmi to niewiarygodnie, to istnieją przykłady podobnych sytuacji. Dowodem na to, że zaniedbanie obowiązku przekazania informacji o swojej nieobecności w wymaganym terminie może doprowadzić do utraty pracy, jest na przykład historia jednego z komendantów straży miejskiej, który został zwolniony właśnie z takiego powodu

Kontrole zwolnień lekarskich 2023. Bez tej informacji ani rusz 

Głównym celem zwolnienia chorobowego jest powrót do zdrowia - to czas tzw. rekonwalescencji. Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają bowiem prawo skontrolować poczynania pracownika i ubezpieczonego, dlatego tak istotne jest podanie właściwego miejsca pobytu. Zgodnie z wymogami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 2019 r. istnieje obowiązek poinformowania przez osobę ubezpieczoną o miejscu, w którym będzie przebywała w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Jeśli osoba udająca się na zwolnienie lekarskie zmieni miejsce pobytu już po wystawieniu L4, ma obowiązek zgłoszenia nowego adresu w ciągu trzech dni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawcy. W przypadku kontroli brak obecności pracownika pod danym adresem lub wykorzystywanie dni wolnych w celach innych niż powrót do zdrowia mogą skutkować utratą praw do zasiłku chorobowego za cały okres przerwy od pracy, jak i nawet utratą pracy.

Więcej o: