Jak informowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, w Polsce nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T/MPEG-4 na nowocześniejszy DVB-T2/HEVC. Nowy standard nie tylko spowoduje poprawę jakości obrazu, ale również umożliwi dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych. Zmiana obejmie TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC i TVP Kultura. Jest jedno ale - posiadacze starszych telewizorów, którzy nie mają dekodera, stracą możliwość ich oglądania.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak podaje Fakt, zmiana standardów oznacza, że kilkaset tysięcy Polaków może stracić dostęp do programów telewizji publicznej. W związku z tym ruszyła kampania informacyjna, która ma przypomnieć obywatelom o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia. Chodzi o posiadaczy starych odbiorników, którzy po zmianie na swoich ekranach zobaczą komunikat "brak sygnału" albo tzw. śnieg. Według badań około 200-500 tys. gospodarstw domowych nadal nie przystosowało odbiorników do nowego standardu nadawania. Jak sprawdzić, czy sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC? Jednym ze sposobów jest weryfikacja danych technicznych telewizora. Można to zrobić, wpisując markę i model swojego odbiornika na stronie telewizjanaziemna.pl, wtedy system poinformuje nas, czy odbiornik spełnia wymagania dotyczące odbioru naziemnej telewizji w nowym standardzie. Ci, którzy już teraz odbierają m.in. TV Trwam HD dla MUX-1 oraz TVN HD dla MUX-2, będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów.
Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska poinformowali, że między 15 a 19 grudnia 2023 roku nastąpi zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej. Zaplanowano dwa etapy. Pierwszy z nich odbędzie się w nocy z 14 na 15 grudnia 2023 roku i obejmie zachodnią część Polski, a więc województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. Drugi etap zaplanowano natomiast na noc z 18 na 19 grudnia br. Wtedy lepszą jakoś obrazu zyskają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Warto dodać, że w poprzednich latach odbiorcy telewizji naziemnej mogli wnioskować o przyznanie dofinansowania na zakup nowego sprzętu, umożliwiającego odbiór telewizji w zasięgu DVB-T2 HEVC. Proponowano wtedy:
Z tej opcji skorzystało około 600 tys. osób, jednak teraz nie są przewidziane żadne dopłaty.