Wystarczy zmienić taryfę, a opłaty będą niższe. Rachunki mogą zmniejszyć się nawet o 20 procent

Taryfy dynamiczne wkrótce zaczną obowiązywać w Polsce. Będziemy mogli dzięki nim sporo zyskać, choć wymagać to będzie od nas pewnego zaangażowania. Wyjaśniamy, czym właściwie są taryfy dynamiczne, od kiedy dokładnie będą dostępne i ile pozwolą nam zaoszczędzić ceny dynamiczne energii elektrycznej.

Rachunki za prąd mogą czasami spędzać sen z powiek. W internecie znajdujemy wiele porad dotyczących tego, jak oszczędzać energię elektryczną. Są one niewątpliwie warte rozważenia, ale już od przyszłego roku dostępna stanie się dla nas dodatkowa opcja. Chodzi tutaj o taryfy dynamiczne, których wprowadzenie związane jest z unijnymi wymogami. Niestety nie wszyscy będą mogli od razu z nich skorzystać.

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Taryfy dynamiczne 2024 to rewolucja w opłatach. Są jednak też pewne ograniczenia

Mówiąc najprościej, taryfy dynamiczne polegają na zmianach cen prądu w zależności od pory dnia, dostępności energii i popytu. Pod tym względem przypominać one będą dobrze już niektórym znane taryfy weekendowe. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że tutaj ceny będą aktualizowane co 15 minut. To z kolei wiąże się z pierwszym potencjalnym utrudnieniem.

Taryfa taka umożliwia obniżenie rachunków za prąd, ale pod warunkiem, że będziemy umieli z niej korzystać: rozumiemy, jak działa rynek, od czego zależą ceny energii, jak się kształtują w poszczególnych godzinach i mamy możliwość oraz umiejętność zarządzania swoim zużyciem

- wyjaśnia w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W praktyce oznacza to, że aby faktycznie zaoszczędzić, czynności zużywające więcej energii będziemy musieli wykonywać w określonym czasie. Mowa tu m.in. o praniu czy korzystaniu z piekarnika. To jednak nie wszystko.

Ceny dynamiczne energii elektrycznej a liczniki prądu. Ile możemy zaoszczędzić dzięki zmianom?

Sporym utrudnieniem mogą okazać się tu również aspekty techniczne. Taryfy dynamiczne wiążą się bowiem z koniecznością posiadania odpowiedniego licznika, który umożliwi komunikację z dostawcą energii. Przy tradycyjnych licznikach uzyskiwane oszczędności nie będą wielkie, ale na szczęście w związku z tym zostały podjęte już odpowiednie kroki.

MKiŚ przygotowało solidne ramy prawne dla ogólnopolskiej wymiany liczników z indukcyjnych na te inteligentne ze zdalnym odczytem. Harmonogram instalacji nowych urządzeń przez operatorów systemów dystrybucyjnych u odbiorców, w tym w gospodarstwach domowych, jest wskazany w tzw. ustawie licznikowej, która weszła w życie 3 lipca tego roku

- informuje cytowany w komunikacie rządowym Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. W praktyce więc dokładny termin może być nieco inny dla poszczególnych osób. A ile będziemy mogli zaoszczędzić, posiadając już nowoczesny licznik i korzystając z taryf dynamicznych świadomie? Według informacji udostępnionych przez "Gazetę Wrocławską" nasze rachunki za prąd mogą dzięki temu obniżyć się nawet o 20 proc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.