Nowe świadczenie dla seniorów od 2024 roku. Kto z niego skorzysta? "Jest determinacja całej koalicji"

Renta rodzinna dla wdowy to ważne wsparcie po stracie małżonka, ale świadczenie to ma też wiele wad. Okazuje się jednak, że sytuacja seniorów może poprawić się już od przyszłego roku. Według polityków istnieją realne szanse, że renta wdowia 2024 stanie się faktem. Zdradzamy szczegóły.

Renta wdowia to projekt Lewicy, który stanowił istotny punkt programu wyborczego partii. Teraz politycy zapewniają, że nie były to puste hasła i świadczenie zostanie wprowadzone w najbliższych miesiącach. W związku z tym przypominamy, jakie są założenia, a także wyjaśniamy, jakie nowe informacje na ten temat się dotychczas pojawiły.

Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Renta wdowia 2024. Ważny projekt Lewicy w końcu ma wejść w życie

Do renty rodzinnej odniosła się już nowo wybrana ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Kobiety w Polsce statystycznie żyją dłużej, co oznacza, że także częściej są wdowami i tracą współmałżonka. Taka strata wiele kosztuje, nie tylko emocjonalnie, co jest oczywiste. Ale to także koszt finansowy. Kiedy znika druga osoba, nie znika połowa kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Dlatego będziemy popierać projekt znajdujący się w Sejmie, będziemy też proponować własne rozwiązania dotyczące renty wdowiej

- stwierdziła w rozmowie z TVN24. W podobnym tonie wypowiadał się dla money.pl poseł Tomasz Trela:

Nie rezygnujemy z projektu i jest determinacja całej koalicji, żeby wprowadzić rentę wdowią. Kluby mogą mieć też swoje uwagi i korekty, ale nie ma zagrożenia, żeby to świadczenie nie weszło w życie w przyszłym roku.

Choć nie została jeszcze podana data wprowadzenia nowego świadczenia, to powyższe informacje są optymistyczne. Zgodnie z informacjami na stronie rządowej 20 listopada 2023 roku projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Trudno też na ten moment mówić, jakie dokładnie będą zasady przyznawania renty wdowiej, ale zapowiedzi z zaprezentowanego dotychczas projektu z pewnością będą brane pod uwagę, więc warto je tu przytoczyć.

Renta wdowia: dla kogo będzie nowe świadczenie? Renta wdowia a renta rodzinna 2023

Obowiązująca obecnie renta rodzinna wypłacana jest wdowie lub wdowcowi w wysokości 85 proc. świadczenia pobieranego przez zmarłego małżonka. Co więcej, kwota ta może być niższa, jeśli do renty ma prawo więcej osób, a świadczeniobiorca musi zrzec się przy tym własnej emerytury. Renta wdowia proponuje znacznie korzystniejsze warunki dla seniorek i seniorów, czyli wybór pomiędzy dwoma opcjami:

  • zachowaniem własnego świadczenia i pobieraniem 50 proc. świadczenia małżonka,
  • pobieraniem pełnego świadczenia małżonka i zachowaniem 50 proc. świadczenia własnego.

Wyznaczono również limit wysokości świadczenia, o czym szczegółowo pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Co ważne, renta wdowia nie byłaby pomocą skierowaną wyłącznie do osób pobierających emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz emerytów mundurowych.

Więcej o: