Jeśli korzystasz z OLX, Vinted i Allegro, musisz o tym wiedzieć. Twoje dane trafią do skarbówki

Osoby korzystające z popularnych platform sprzedażowych muszą przygotować się na zmiany. Od 2024 serwisy e-commerce, czyli m.in. OLX, Allegro i Vinted mają kolekcjonować dane o sprzedających i przenosić je do urzędu skarbowego. Fiskus będzie miał jeszcze łatwiej. Na świeczniku znajdzie się kilkanaście milionów Polaków.

Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż niepotrzebnych rzeczy za pośrednictwem platform internetowych. W przypadku sporadycznego zarobku i okazjonalnej sprzedaży nie obowiązuje podatek. Problem pojawia się wtedy, gdy tego typu działalność jest ciągła, a zyski opiewają na spore sumy. W takiej sytuacji sprzedawca zobowiązany jest do odprowadzenia podatku. Właśnie dlatego zbierane dane będą przekazywane do urzędu skarbowego, a fiskus skupi się aż na 17 milionach Polaków.

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

OLX i Allegro przekażą twoje dane do urzędu skarbowego. Informacje będą dotyczyć również 2023 roku 

Zbieranie informacji o sprzedających związane jest z projektem ustawy o raportowaniu danych do Krajowej Administracji Skarbowej. Dane o użytkownikach i przeprowadzanych przez nich transakcjach od 2024 r. mają być przekazywane skarbówce. Chodzi m.in. o imię i nazwisko, datę urodzenia, informacje o wynagrodzeniu oraz dane o rachunku finansowym. Wśród dokumentów ma znajdować się również raport na temat transakcji dokonywanych przez daną osobę.

Skarbówkę interesują informacje, kto sprzedaje towary, co dokładnie, jakie dana osoba osiągnęła obroty i na jakie rachunki wpływają należności. Cel ustawy to uszczelnienie systemu podatkowego i tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa

- czytamy w projekcie, cytowanym przez serwis Money. Kancelaria Prawna Aventum informuje, że pierwsze raporty powinny zostać złożone w styczniu 2024 r., a obowiązek raportowania, nałożony na platformy, obejmuje dane od 1 stycznia 2023 r.

Czyje dane trafią do skarbówki? Raportowanie ma swoje zasady 

Raportowanie będzie obejmować sprzedawców, którzy oferują: 

  • najem nieruchomości lub ich części, na przykład garaży, pól kempingowych, pokoi, parkingów,
  • usługi świadczone osobiście, na przykład usługi przewozu osób, transportowe i dostawcze, drobne usługi codzienne,
  • sprzedaż towarów - minimum 30 transakcji na łączną kwotę co najmniej 2000 euro.

Nowelizacja ustawy spowoduje, że przekazywanie danych będzie odbywało się w ustrukturyzowany sposób. Dzięki temu organy podatkowe w większości przypadków nie będą musiały prosić o ich indywidualne przekazanie. Ignorowanie obowiązku raportowania danych o użytkownikach objęte jest karą finansową w wysokości nie większej niż milion złotych. Nałożyć ją może Szef Krajowej Administracji Skarbowej

Więcej o: