Aplikacja mObywatel: nowość, która zwiększy nasze bezpieczeństwo. Teraz zrobisz to szybko na telefonie

Aplikacja mObywatel 2.0 wprowadziła wiele wygodnych rozwiązań, ale narzędzie jest wciąż udoskonalane. Od teraz możemy skorzystać z nowej opcji, która uchroni nas przed poważnymi problemami. Wyjaśniamy, jak zastrzec PESEL w mObywatel 2.0 i dlaczego właściwie jest to takie ważne.

Wraz z rozwojem technologii coraz częściej słyszy się o zagrożeniach związanych z kradzieżą danych osobowych. To właśnie z tym problemem ma pomóc walczyć możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Wiąże się to bezpośrednio z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Dzięki takiej opcji w telefonie, odpowiednie działania mogą zostać podjęte niemal natychmiastowo. Co jednak dokładnie jest do naszej dyspozycji?

Zobacz wideo Rynkowska: Straty generowane dla przedsiębiorców przez cyberprzestępców to ponad 10 mld dol.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Aplikacja mObywatel: jak zastrzec PESEL? Co daje zastrzeżenie PESEL-u?

Jak dowiadujemy się ze strony rządowej dedykowanej aplikacji mObywatel, dzięki nowej funkcji od 17 listopada 2023 roku możemy:

  • zastrzec nasz numer PESEL,
  • cofnąć wprowadzone wcześniej zastrzeżenia,
  • dowiedzieć się, kto sprawdzał nasz PESEL,
  • sprawdzić, kiedy dokładnie nasz PESEL był zastrzeżony.

Ministerstwo Cyfryzacji jednocześnie przypomina, że PESEL wciąż możemy zastrzec poprzez stronę mobywatel.gov.pl oraz w urzędzie, ale z posiadaniem aplikacji wiążą się dodatkowe korzyści. Przykładowo wyśle nam powiadomienie PUSH w sytuacjach, które będą wymagać naszej uwagi. Będzie to zatem m.in. weryfikowanie statusu naszego numeru PESEL, cofnięcie zastrzeżenia czy automatyczne zastrzeżenie numeru PESEL. Wszystko to ma na celu zmniejszenie ryzyka, że padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych. Chodzi tutaj o zaciąganie kredytów na inną osobę bez jej wiedzy i zgody czy też tzw. SIM swappingu. Określenie to oznacza wyrabianie duplikatu karty SIM, co z kolei może posłużyć przestępcom do autoryzowania transakcji. To jednak nie wszystko. Ważne zmiany czekają też instytucje finansowe.

Zastrzeżenie PESEL: konsekwencje. Już za kilka miesięcy zaczną obowiązywać kolejne ważne zmiany

Już za pół roku banki i inne placówki udzielające kredytów lub pożyczek będą musiały dostosować się do nowych wymogów.

Od 1 czerwca 2024 roku banki będą musiały sprawdzać, czy klient chcący wziąć kredyt, zastrzegł PESEL. Jeśli okaże się, że PESEL został zastrzeżony, bank nie powinien udzielić takiej osobie kredytu

- wyjaśnia cytowana przez TVN24 wiceprezes Związku Banków Polskich, Agnieszka Wachnicka. Jeśli bank udzieli kredytu mimo zastrzeżonego numeru PESEL, w przyszłości nie będzie miał możliwości dochodzenia takiego roszczenia. Co więcej, powstała w ten sposób wierzytelność nie będzie mogła być sprzedana. Warto podkreślić też, że wszystkie wspomniane instytucje rozwiązanie to mogą wprowadzać już teraz, a 1 czerwca 2024 roku jest terminem ostatecznym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA