Ruszyły kontrole w domach Polaków. Urzędnicy nie będą mieli żadnej litości. Wystarczy brak numeru

W całej Polsce urzędnicy będą kontrolować domy Polaków. Wizytacje ruszyły wraz z początkiem roku i mogą przynieść niemałe problemy tym, którzy nie dostosują się do panujących przepisów. Co będzie sprawdzane? Na liście są między innymi tabliczki z numerem budynku. Wszelkie niedociągnięcia wiążą się z dużymi karami finansowymi.

Od 1 stycznia 2024 r. Straż Miejska rozpoczęła kontrole w polskich domach. Zadaniem urzędników jest weryfikacja tego, czy właściciele posesji wywiązują się z obowiązku posiadania tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości. Na tym jednak nie koniec. Karę można otrzymać także w dwóch innych przypadkach. 

Zobacz wideo W całej Polsce odbywają się kontrole schronów. Po co? Ekspert wyjaśnia

Kontrole w polskich domach od stycznia 2024. Brak tej tabliczki oznacza wysoki mandat 

O obowiązku umieszczania tabliczek z numerem porządkowym budynku stanowi art. 47b ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Nowelizacja przepisów zmusza właścicieli nieruchomości zabudowanych do umieszania ich w widocznym miejscu, czyli na ścianie frontowej budynku lub ogrodzeniu, w terminie 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia o ustaleniu takowego numeru przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Oznaczenie nieruchomości numerem porządkowym ma ułatwić zlokalizowanie posesji. To szczególnie ważne w przypadku wszelkich akcji ratowniczych. Ignorowanie tego obowiązku bądź realizowanie go w niewłaściwy sposób uznaje się za wykroczenie - uwzględnione w art. 64 Kodeksu Wykroczeń. Warto pamiętać, że nadanie numeru budynkowi jest bezpłatne, natomiast koszty związane z zakupem tabliczki pokrywa właściciel domu. Jej brak uprawnia urzędników do nałożenia na właściciela kary finansowej w wysokości od 20 do 250 złotych

Urzędnicy kontrolują domy Polaków. Kontrola kominów i wymiana pieców 

Kolejnym powodem kontroli ze strony Straży Miejskiej będzie weryfikacja stanu kominów. Urzędnicy przypominają, że w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy profilaktycznie usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych. Przepisy wskazują, że czyszczenie powinno odbywać się: 

  • co najmniej raz na 3 miesiące - paleniska opalane paliwem stałym, 
  • co najmniej raz na 6 miesięcy - paleniska opalane paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych - z przewodów wentylacyjnych.

Osoby, które nie zapewnią odpowiednich warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, mogą podlegać karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Uwagę urzędników będą zwracać również stare piece. Wszystko dlatego, że w wielu miejscach przyjęto już tak zwane uchwały antysmogowe. Dla właścicieli oznacza to obowiązek wymiany starych kotłów, pieców i kominków na urządzenia spełniające aktualne normy. Tego typu przepisy są różne dla każdego województwa w Polsce

Więcej o: