Od 1 stycznia 2024 roku pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o świadczenie wspierające, o którym bardziej szczegółowo pisaliśmy w poprzednim artykule. Ustawa z 7 lipca 2023 roku o tym świadczeniu wprowadziła też nowe przepisy związane ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Są to ważne zmiany, z którymi warto się zapoznać. Możemy bowiem dzięki nim sporo zyskać.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach przysługuje opiekunom, którzy zajmują się osobą z niepełnosprawnością poniżej 18. roku życia. Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, dotyczy to:
Bez zmian pozostają rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które są wymagane przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne. Nowością jest natomiast możliwość łączenia pracy zawodowej z pobieraniem tej formy pomocy finansowej. Nie ma w tym zakresie żadnych limitów ani ograniczeń. Jeśli zaś chodzi o wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, to od 1 stycznia 2024 roku wynosi ono 2988 zł miesięcznie.
Omawiając zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym, warto przypomnieć też o zasiłku pielęgnacyjnym i dodatku pielęgnacyjnym, które często są mylone. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest przez urząd miasta lub gminy i przysługuje on:
Świadczenie obecnie wynosi 215,84 złote i nie podlega corocznej waloryzacji. Dodatek pielęgnacyjny z kolei przyznawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dwóm grupom, które obowiązują odmienne zasady. Są to:
Świadczenie jest jeszcze równe 294,39 złotych, ale od 1 marca 2024 roku wzrośnie do 324,39 złotych. Szczegółowe informacje na ten poszczególnych form pomocy znajdziemy na portalu pacjent.gov.pl.