Świadczenia pielęgnacyjne 2024. Nowy rok to ważne zmiany dla opiekunów. O tym musisz pamiętać

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością upoważnieni są do różnych form wsparcia. Świadczenie wspierające dużo jednak w tej kwestii zmienia. Wyjaśniamy, ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne 2024, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny, a także czym te formy się różnią.

Od 1 stycznia 2024 roku pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o świadczenie wspierające, o którym bardziej szczegółowo pisaliśmy w poprzednim artykule. Ustawa z 7 lipca 2023 roku o tym świadczeniu wprowadziła też nowe przepisy związane ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Są to ważne zmiany, z którymi warto się zapoznać. Możemy bowiem dzięki nim sporo zyskać.

Zobacz wideo Usiadłam na wózku i zobaczyłam Warszawę na nowo. Jest tylko dla młodych, zdrowych i silnych osób...

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne 2024? Komu przysługuje świadczenie na nowych zasadach?

Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach przysługuje opiekunom, którzy zajmują się osobą z niepełnosprawnością poniżej 18. roku życia. Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, dotyczy to:

  • matki lub ojca;
  • innych osób, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny, a także małżonków;
  • opiekunów faktycznych dziecka;
  • rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka oraz dyrektorów określonych placówek opiekuńczych.

Bez zmian pozostają rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które są wymagane przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne. Nowością jest natomiast możliwość łączenia pracy zawodowej z pobieraniem tej formy pomocy finansowej. Nie ma w tym zakresie żadnych limitów ani ograniczeń. Jeśli zaś chodzi o wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, to od 1 stycznia 2024 roku wynosi ono 2988 zł miesięcznie.

ZUS: ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024? Czy zasiłek pielęgnacyjny 2024 to inne świadczenie?

Omawiając zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym, warto przypomnieć też o zasiłku pielęgnacyjnym i dodatku pielęgnacyjnym, które często są mylone. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest przez urząd miasta lub gminy i przysługuje on:

  • dziecku z niepełnosprawnością;
  • osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 16 lat, jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 16 lat, która ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Świadczenie obecnie wynosi 215,84 złote i nie podlega corocznej waloryzacji. Dodatek pielęgnacyjny z kolei przyznawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dwóm grupom, które obowiązują odmienne zasady. Są to:

  • osoby, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji - w tym przypadku konieczne jest orzeczenie w tej sprawie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS;
  • osoby, które ukończyły 75 lat - dodatek przyznawany jest przez ZUS z urzędu bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Świadczenie jest jeszcze równe 294,39 złotych, ale od 1 marca 2024 roku wzrośnie do 324,39 złotych. Szczegółowe informacje na ten poszczególnych form pomocy znajdziemy na portalu pacjent.gov.pl.

Więcej o: