Nowy rząd ogłasza zmiany w kwestii pogrzebów. Podwyżka jest "niezbędna", ale 8 tys. to dużo

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski potwierdził, że nowy rząd chce wprowadzić podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Ten od lat był utrzymany na takim samym poziomie, przez co oferowane środki są niewystarczające, aby pokryć koszta ceremonii. Waloryzacja musiała w końcu nastąpić.

Długi brak waloryzacji świadczenia sprawił, że - w dobie wysokiej inflacji - wypłacany zasiłek nie pozwalał na sfinansowanie pogrzebu w całości. Nowa władza wielokrotnie wspominała o podwyżce, a teraz Sebastian Gajewski przyznał, że rząd rozpoczął już prace nad "znaczącym podwyższeniem zasiłku pogrzebowego". O jakiej kwocie mowa? Ma być "wystarczająca". 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Jak zasiłek pogrzebowy 2024. Rząd Donalda Tuska pracuje nad podwyżką świadczenia 

Znów wrócił temat obiecywanej waloryzacji zasiłku pogrzebowego. Tym razem do zapowiadanej podwyżki odniósł się w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Zdaniem polityka ta jest nieunikniona i jednocześnie "niezbędna". 

Jest to niezbędne. Pracuję w tej chwili nad formułą tego, jak ten zasiłek pogrzebowy podwyższyć: czy ma być to kwota bezwzględna, czy ma być to kwota wskazana przez podstawę do jej ustalenia, czy będziemy waloryzować ten zasiłek pogrzebowy, czy zastosujemy inne rozwiązania

- zapowiedział Sebastian Gajewski, cytowany przez serwis Bankier. Zanim przejdziemy do tematu oczekiwanych kwot, warto przypomnieć, że na ten moment zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych. O świadczenie może wnioskować między innymi najbliższa rodzina zmarłego.

Zasiłek pogrzebowy może dostać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Może to być osoba z rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja (pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy)

- czytamy na oficjalnej stronie rządowej Gov. Pieniądze wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zatem jakich kwot można spodziewać się po waloryzacji? Wiadomo, że "dwukrotnie podwyższenie" jest niemożliwe. 

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego 2024. "Osiem tysięcy, to jest dość dużo" 

Choć podwyżka jest coraz bardziej realna, to świadczenie z pewnością nie sięgnie kwoty 8 tysięcy złotych. Sebastian Gajewski zaznacza jednak, że ta ma pozwolić na sfinansowanie podstawowych kosztów pogrzebu

Kwota 8 000 zł, czyli dwukrotnie podwyższenie to jest dosyć dużo. W kampanii wyborczej ani po stornie Lewicy, ani Koalicji Obywatelskiej taki postulat się nie pojawiał. Natomiast ustalenie tej kwoty jest przed nami. Na pewno będzie to znaczące podwyższenie zasiłku pogrzebowego, takie, które da szanse na sfinansowanie kosztów pogrzebu

- powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z Polskim Radiem 24. 

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?
Więcej o:
Copyright © Agora SA