Podatek od psa w 2024 roku wzrośnie. Te osoby muszą zapłacić za pupila. Jest jednak kilka wyjątków

Podatek od psa w 2024 roku wzrośnie. Właściciele czworonogów będą musieli wnieść opłaty w gminach, jednak nie dotyczy to wszystkich osób. Kto jest zwolniony z daniny? Podpowiadamy, jak uregulować należność oraz do kiedy mamy czas, aby to zrobić.

Opłata za posiadanie psów często bywa nazywana podatkiem od psa, jednak formalnie nim nie jest. Mimo to spełnia podobną funkcję. Ile danina wyniesie w 2024 roku? Właściciel psów zapłacą więcej. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Czy każdy musi płacić podatek za psa? Kiedy nie trzeba płacić podatku za psa? Wyjaśniamy 

Podatek obowiązuje osoby posiadające psa i mieszkające w gminie, która ustanowiła taką opłatę. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój samorząd ją wprowadził, bez trudu zweryfikujesz to, wchodząc na stronę internetową urzędu. Jednak nie wszyscy są zobowiązani do płacenia za psa, nawet jeśli ich gmina wprowadziła taką opłatę. 

Jak informuje komunikat rządnie masz obowiązku płacić za swojego psa jeśli: 

  • masz orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pupil jest psem asystującym,
  • posiadasz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
  • ukończyłeś 65. rok życia i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe. 

Natomiast jeśli wyżej wymienione osoby mają więcej niż jednego psa, muszą zapłacić za drugiego i każdego kolejnego.

Nie płacisz za 1 lub 2 psa - jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa

-  czytamy w notatce opublikowanej na stronie rządu. Warto nadmienić, że część gmin nie wymaga opłaty od osób, które mają psa ze schroniska lub zwierzę jest oznakowane chipem. To także możemy sprawdzić, wchodząc na stronę internetową gminy. Opłatę wnosimy wyłącznie raz w roku, w terminie wyznaczonym przez władze. Uregulować ją możemy na trzy sposoby:

  • w kasie gminy,
  • przelewem na konto gminy,
  • u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Podatek za psa w 2024 roku wzrośnie. Czy trzeba zgłosić posiadanie psa? 

W 2023 roku opłata za posiadanie psa wynosiła maksymalnie do 150,93 złotych. Warto jednak podkreślić, że każda z gmin samodzielnie ustala wysokość daniny. Może to być zależne od wielkości czy rasy. Od 2024 roku maksymalna opłata za psa wzrośnie do 173,57 zł rocznie. Jak już zostało to wspomniane, o ostateczną wysokość zapłaty za czworonoga ustala gmina, natomiast jej maksymalną kwotę wprowadza obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024. Wiele osób może się zastanawiać, czy ma obowiązek zgłaszać posiadanie psa. Muszą to zrobić wyłącznie mieszkańcy gmin pobierających opłatę za czworonogi. 

Więcej o: