Te książki z PRL-u to Święty Graal kolekcjonerów. Sprawdź domową biblioteczkę. Płacą małą fortunę

Najbardziej poszukiwane przedmioty kolekcjonerskie często pochodzą z czasów PRL-u. Wśród nich są także i książki. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy stary przedmiot przyniesie nam fortunę. Wyjaśniamy, na co należy zwracać uwagę i podajemy przykładowe tytuły, które są szczególnie cenione.

Chyba każdy z nas ma w domu jakieś pamiątki z czasów PRL-u. Wśród nich mogą być pieniądze, kryształy, biżuteria, znaczki pocztowe czy zabawki. Większość osób przechowuje je z powodów sentymentalnych, ale dla kolekcjonerów mają całkiem inne znaczenie. Aby wejść w posiadanie wyjątkowego kawałku historii, są często gotowi zapłacić całkiem imponujące kwoty. Ile zatem oferują za książki i jakich konkretnie poszukują?

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-emPolskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Co zrobić ze starymi książkami? Wartość każdej z nich zależy od kilku czynników

Choć sprzedaż starych przedmiotów kolekcjonerom może być dobrym sposobem na podreperowanie domowego budżetu, to niestety nie jest to gwarantowane źródło zarobku. W przypadku książek szczególnie wartościowe są pierwsze wydania, zwłaszcza jeśli były wydane w niższym nakładzie. Liczyć się tu będzie więc rok wydania, miejsce wydania, wydawnictwo oraz rodzaj oprawy. Jak to bywa z większością obiektów kolekcjonerskich, nie bez znaczenia jest też stan książki. Im lepiej jest zachowany dany egzemplarz, tym więcej możemy za niego dostać. Uszkodzona okładka czy brakujące, poplamione lub porysowane strony będą z kolei obniżać wartość naszej własności. Jeśli jednak już stwierdzimy, że mogłaby ona kogoś faktycznie zainteresować, warto w pierwszej kolejności zajrzeć na portale ogłoszeniowe.

Najbardziej poszukiwane książki w Polsce. Wśród nich jest wiele pamiątek z PRL-u

Portale ogłoszeniowe typu OLX czy Allegro dadzą nam dobre rozeznanie w tym, jakie tytuły są poszukiwane i jakich kwot możemy się w ogóle spodziewać. Te zaś w przypadku książek i komiksów z PRL-u mogą na niejednym zrobić wrażenie. Przykładowo, kolekcja ośmiu komiksów Tadeusza Baranowskiego z lat 80. w bardzo dobrym stanie została wyceniona na OLX na 1600 zł. Trzyczęściowa seria komiksów kolekcjonerskich z PRL-u "Kapitan Żbik" z 1978 roku to już 3000 zł. Za kolekcję miniatur książkowych musimy zapłacić 3300 zł, przy czym tutaj oferta obejmuje aż 400 sztuk. Nieco mniej dostaniemy za tzw. białe wydania powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik" z olsztyńskiego "Pojezierza", choć nie jest to też wcale mało. Za komplet powieści, czyli 12 tomów, możemy wzbogacić się o nawet 1000 zł.

Poza książkami i komiksami na portalach ogłoszeniowych znajdziemy również różnego rodzaju czasopisma i magazyny. Ponadto warto skontaktować się z pobliskim antykwariatem. Niektóre punkty udostępniają nawet listy tytułów szczególnie poszukiwanych, tak jak robi to Antykwariat Sobieski w Kaliszu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA