Tych seniorów czekają ważne zmiany w lutym. W te dni mogą spodziewać się zastrzyku gotówki

Terminy wypłat emerytur z ZUS i KRUS zależą od kilku czynników. Choć każdy senior powinien teoretycznie znać tę datę, to okazuje się, że nie dla wszystkich co miesiąc jest ona taka sama. Wyjaśniamy, w jakie dni są wypłaty emerytur i dlaczego w lutym dla niektórych będzie wyglądać to inaczej.

Dzień wypłaty emerytury jest równie ważny dla seniorów, jak wypłata pensji dla pracowników. Regularność otrzymywania środków finansowych daje poczucie stabilności i przede wszystkim pozwala zaplanować domowy budżet na dany miesiąc. Czasami jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą przekazywać pieniądze w innych terminach, niż zazwyczaj. Tak też stanie się w lutym tego roku, a dotyczy to aż dwóch grup świadczeniobiorców.

Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]

Kiedy wpływa emerytura na konto? Ustalony termin może zmieniać się w szczególnych okolicznościach

W ogólny ujęciu emerytury są wypłacane zawsze w tym samym terminie, czyli 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Wszyscy świadczeniobiorcy mają ustalaną datę wypłat przez urząd przy przyznawaniu statusu emeryta. W większości przypadków nie mamy też na to wpływu. Wyjątek stanowią przypadki, gdy spoczywają na nas określone zobowiązania, np. alimentacyjne. Co jednak z sytuacjami, gdy nasz termin został ustalony na pierwszego, a w danym miesiącu wypada wtedy święto lub weekend, tak, jak było to w przypadku Nowego Roku? Na szczęście dla seniorów ZUS i KRUS są zobowiązane wówczas do wcześniejszego wysłania pieniędzy. Świadczenie może zatem trafić do nas dzień lub dwa dni przed czasem, ale środki na pewno będą dostępne w naszym normalnym terminie.

Jeśli chodzi o luty w 2024 roku, to dzień wypłaty emerytury przypadnie w weekend dla dwóch grup. Chodzi tu o osoby z terminem 10. i 25. dnia miesiąca. Przelewy powinny trafić na ich konta odpowiednio 9 i 23 lutego. Warto jednak przypomnieć, że znacznie większe zmiany czekają wszystkich seniorów już od marca.

Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2024 roku? Te zmiany dotkną wszystkich seniorów

Waloryzacja rent i emerytur zbliża się wielkimi krokami, a nastąpi dokładnie 1 marca 2024 roku. Jak donosi m.in. TVN24, ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewnia, że wskaźnik waloryzacji w tym roku wyniesie co najmniej 12,3 procent, co pokrywa się z prognozami poprzedniego rządu. Bardziej szczegółowo o wyliczeniach przyszłych emerytur na podstawie prognoz pisaliśmy w poprzednim artykule. Na ostateczne wartości musimy jednak poczekać jeszcze kilkanaście dni.

Waloryzacja marcowa będzie na dotychczasowych zasadach. Tu dla emerytów i rencistów nic się nie zmienia, mogą być spokojni o przelewy marcowe. Jestem w stałym kontakcie z ZUS-em, akcja waloryzacyjna jest przygotowana, jest po wszystkich testach informatycznych. Jeżeli chodzi o wskaźnik waloryzacji, to poczekajmy jeszcze na dane GUS 9 lutego

- mówił wiceminister Sebastian Gajewski w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Więcej o:
Copyright © Agora SA