Progi podatkowe. Od tej kwoty zaczyna się drugi próg. To musisz wiedzieć przed rozliczeniem PIT-u

Progi podatkowe w 2023 roku są kluczowe dla ustalenia naszego podatku w rozliczeniu PIT. Nie bez znaczenia jest też przy tym kwota wolna od podatku. Wyjaśniamy, jakie obowiązują progi podatkowe w Polsce, jak wygląda skala podatkowa, a także jak na nasze dochody wpływa rozliczanie się z małżonkiem.

Progi podatkowe są ważnym zagadnieniem związanym z rocznym rozliczeniem podatkowym. Złożenie PIT za 2023 roku jest możliwe od 15 lutego 2024 roku, więc warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Wspomniane progi mają bowiem kluczowe znaczenie dla ustalenia wysokości należnego podatku. Co więcej, w niektórych przypadkach może okazać się też, że przysługują nam korzystniejsze stawki podatkowe. Pamiętajmy, że czas na dopełnienie formalności mamy do końca kwietnia.

Zobacz wideo Patryk Kuzior: Politycy podnoszą pensję minimalną, by zdobyć społeczne poparcie

Skala podatkowa 2023. Progi dochodowe pomogą ci wyliczyć podatek

Progi podatkowe wskazują nam, jaki podatek musimy zapłacić w zależności od dochodów uzyskanych w roku minionym. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej od rozliczenia za 2022 rok obowiązują wyższe progi podatkowe i są to:

  • pierwszy próg podatkowy: obejmuje kwoty nieprzekraczające 120 tysięcy zł, a stawką podatku jest tu 12 proc. podstawy opodatkowania (minus 3600 zł kwoty obniżającej podatek),
  • pierwszy próg podatkowy: obejmuje kwoty powyżej 120 tysięcy zł, a stawką podatku jest tu 32 proc. nadwyżki wymienionej kwoty, plus 10 800 zł.

Należy przy tym podkreślić, że podatek mogą pomniejszyć przysługujące nam ulgi podatkowe. Ponadto podatku nie musimy płacić od kwoty wolnej, która od 1 stycznia 2022 roku wynosi 30 tysięcy zł. Informacja ta może okazać się szczególnie istotna dla osób, które mają możliwość rozliczenia się z małżonkiem, choć nie będzie to dotyczyć wszystkich.

Kwota wolna od podatku a progi podatkowe 2023 dla małżonków

Rozliczanie się z małżonkiem jest często wykorzystywane przez podatników, ponieważ wówczas przysługuje im podwójna kwota wolna od podatku w wysokości 60 tysięcy zł. Nie zawsze jednak jest to tak samo korzystne. Najbardziej na takim rozwiązaniu skorzystają pary, gdzie jeden z partnerów ma duże dochody wkraczające w drugi próg dochodowy, podczas gdy druga osoba zarabia znacznie mniej lub wcale. Dzięki temu po zsumowaniu ich dochodów i podzieleniu otrzymanej kwoty na dwa może okazać się, że uda im się uniknąć płacenia podatku. Na koniec warto podkreślić, że ze wspólnego rozliczenia PIT niestety nie skorzystamy, jeśli w danym roku podatkowym osiągnęliśmy przychody albo ponieśliśmy koszty z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym lub ryczałtem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA