Zasady L4 w 2024 roku mogą wprowadzić zamęt. Jeśli zapomnisz o jednej rzeczy, twoje pieniądze przepadną

Czy zwolnienie lekarskie po odejściu bądź utracie pracy wciąż obowiązuje? Przepisy w Polsce umożliwiają pobieranie L4 po ustaniu zatrudniania, jednakże obarczają osobę niezdolną do pracy konkretnym obowiązkiem. Jeśli ktoś o tym zapomni, nie otrzyma pieniędzy.

Obowiązujące w Polsce przepisy uwzględniają możliwość pobierania wynagrodzenia wynikającego ze zwolnienia lekarskiego nawet po ustaniu zatrudnienia. Taka sytuacja występuje w momencie, gdy lekarz wystawi pracownikowi L4 jeszcze w trakcie obowiązywania umowy o pracę lub gdy dana osoba zachoruje niedługo po rozwiązaniu stosunku pracy, ale nadal posiada ubezpieczenie zdrowotne. Wtedy warto pamiętać o tym, że obowiązki związane z niezbędnymi formalnościami nie są już po stronie pracodawcy, lecz osoby, która pozostaje na L4. Wystarczy jeden błąd, aby pożegnać się z pieniędzmi. 

Zobacz wideo Adrian Zandberg: 35-godzinny tydzień pracy możliwy już w 2027 roku

L4 po ustaniu zatrudnienia w 2024. Możesz pobierać zasiłek przez 91 dni

Zgodnie z obowiązującymi od 2022 roku przepisami okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia wynosi 91 dni. W tym przypadku istnieją wyjątki, ponieważ w niektórych przypadkach okres ten może ulec wydłużeniu i ostatecznie wynieść 182 dni lub 270, co dotyczy: 

  • osób niezdolnych do pracy z powodu badań lekarskich przeznaczonych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegu pobrania komórek, tkanek i narządów,
  • kobiet w ciąży, 
  • chorych na gruźlicę. 

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w przypadku choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Jak otrzymać pieniądze z L4 po ustaniu zatrudnienia? O formalności nie dba już pracodawca 

W przypadku L4 po ustaniu zatrudniania, aby otrzymać pieniądze nie wystarczy samo posiadanie zwolnienia lekarskiego. Obowiązkiem jego właściciela staje się złożenie formularza ZAS-53, czyli wniosku po wypłatę świadczenia. Takowy można złożyć bezpośrednio w placówce ZUS, wysłać pocztą lub wypełnić za pośrednictwem platformy elektronicznej PUE ZUS. W dokumencie należy zawrzeć własne dane osobowe, dane poprzedniego pracodawcy, w tym NIP oraz adres firmy. Niezbędne jest również wpisanie numeru zwolnienia lekarskiego oraz określenie powodu niezdolności do pracy. Pieniądze zostaną wpłacone na konto bankowe wskazane przez wnioskodawcę. Jeśli po ustaniu zwolnienia lekarz podejmie decyzję o jego przedłużeniu i wystawi kolejne, wtedy należy dostarczyć do ZUS formularz Z-10. Jeśli ten nie zostanie wypełniony, pieniądze przepadną. 

Więcej o: