Testament, to dokument, w którym osoba wyrażająca swoją ostatnią wolę, dokonuje rozporządzenia posiadanym majątkiem, a więc decyduje o tym, co ma się z nim stać w przypadku jej śmierci. W celu sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego należy udać się do notariusza i zapłacić mu tak zwaną taksę notarialną. Jest to wynagrodzenie za wykonanie czynności prawnej, które co do zasady określane jest na podstawie umowy między stronami. O jakich kwotach mowa?
Testament jest najważniejszym dokumentem w kontekście podziału majątku w przypadku śmierci testatora. Jeśli osoba zmarła nie sporządziła takowego pisma, wtedy dziedziczenie następuje w sposób ustawowy. Wiele osób decyduje się jednak na to, aby utworzyć testament, a wszystko po to, by samemu zdecydować o tym, do kogo trafi jego własność oraz zmniejszyć ryzyko późniejszych konfliktów rodzinnych. Warto pamiętać, że testament jest dokumentem, który można zarówno anulować, jak i całkowicie zmienić. Niestety, samo sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego nie wystarczy, aby dokument został uznany za ważny. Według Sądu Najwyższego ten powinien zostać sporządzony z najwyższą starannością, a więc nie może pozostawiać żadnych wątpliwości. Właśnie dlatego wszelkie błędy mogą sprawić, że stanie się nieważny, a zgodnie z Kodeksem cywilnym może to nastąpić, gdy:
Maksymalną kwotę, jaką notariusz może naliczać za konkretną czynność prawną, określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Zgodnie z tym dokumentem taksa notarialna może wynosić nie więcej niż:
Możliwe jest również odwołanie testamentu, jednakże w tym przypadku taksa notarialna wynosi 30 złotych. Warto również pamiętać, że do wszystkich wyżej wspomnianych kwot, należy doliczyć podatek VAT.