Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca seniorom świadczenia emerytalne, jednakże te niekiedy są tak niskie, że pokrycie wszystkich kosztów życia staje się wręcz niemożliwe. Badania wskazują na to, że wielu emerytów, po opłaceniu rachunków oraz wykupieniu leków, ma do swojej dyspozycji nie więcej niż 100 złotych miesięcznie. Dla niektórych z nich sporym wsparciem finansowym są wszelkiego rodzaju dodatki do emerytury, a jednym z nich jest tak zwane świadczenie ratownicze. Kto może się o nie ubiegać? Pieniądze wypłacane są co miesiąc.
Dodatek w postaci świadczenia ratowniczego przyznawany jest wyłącznie dwóm grupom seniorów. Pieniądze przeznaczone są dla byłych ratowników górskich oraz strażaków ochotników. W tym przypadku świadczenie wypłacane dożywotnio, a w każdym miesiącu można uzyskać 230 złotych, co daje aż 2760 złotych w skali roku. Dodatek przyznawany jest na wniosek zainteresowanego, który dodatkowo musi udokumentować swoją działalność, wykazując między innymi na staż pracy. Pieniądze przysługują osobom, które czynnie uczestniczyły jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Warunkiem otrzymania świadczenia ratowniczego jest posiadanie odpowiednich okresów aktywności zawodowej. W przypadku kobiet staż pracy powinien wynosić 20 lat, natomiast w przypadku mężczyzn aż 25 lat.
Seniorzy, którzy spełniają warunki, powinni złożyć specjalne oświadczenie potwierdzające ich aktywność zawodową przed 31 grudnia 2011 roku. Dokument musi zostać podpisany przez trzy osoby, a prawo wskazuje na to, że jedna z nich musi mieć za sobą pełnienie funkcji publicznych lub okres zatrudnienia w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej. Co więcej, staż pracy takowej osoby musi zazębiać się z czasem, gdy wnioskujący brał udział w akcjach ratowniczych. Warto pamiętać, że świadczenia ratowniczego nie wypłaca ZUS, lecz Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Dlatego w celu złożenia odpowiedniego wniosku, należy zgłosić się do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Wypłaty trafiają na konta seniorów do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze. Wynika z tego, że uprawnieni powinni otrzymać w tym roku już dwa przelewy - w styczniu i lutym.