Jak podaje serwis Motofakty, złodzieje od lat kradną średnio sześć tysięcy samochodów rocznie. Dla przykładu w 2022 roku ich łupem padło dokładnie 6157 pojazdów osobowych i dostawczych. Jest to o 13,3 proc. mniej niż w roku 2021, ponieważ wtedy złodziejom udało się wejść w posiadanie aż 7098 aut. Choć liczby maleją, statystyki wcale nie napawają optymizmem, ryzyko kradzieży dalej jest niezwykle wysokie.
Sprawie kradzieży samochodów w Polsce przygląda się między innymi Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Dane zgromadzone przez CEPiK nieco różnią się od tych, które posiada policja. Wszystko dlatego, że funkcjonariusze uznają auto za skradzione w momencie zgłoszenia jego zaginięcia, natomiast CEPiK robi to dopiero wtedy, gdy samochód zostanie wyrejestrowany.
Między zaginięciem a wyrejestrowaniem może jednak upłynąć wiele miesięcy, co oznacza, że część aut zgłoszonych policji jako skradzione pojawi się w CEPiK-u jako wyrejestrowane znacznie później, możliwe, że dopiero w następnym roku. Jednocześnie część aut ujętych w CEPiK-u jako wyrejestrowane, policja uznała za skradzione już w roku poprzednim
- informuje serwis Samar. Według Instytutu Badań Rynku Samochodowego SAMAR w 2023 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano łącznie 5646 pojazdów. Wśród nich były samochody osobowe do 3,5 tony oraz dostawcze do 6 ton. To dowodzi temu, że rzeczywiście liczba skradzionych aut ciągle spada, lecz dalej jest to problem, który dotyka kilka tysięcy osób rocznie. Przy okazji powstała również nowa lista pojazdów, które w ubiegłym roku szczególnie przypadły do gustu złodziejom. Na czele wciąż jest Toyota.
Wśród samochodów, które najczęściej padają łupem złodziei, królują modele produkcji japońskiej i niemieckiej. Często są to auta nie starsze niż 10 lat, ponieważ to właśnie na ich sprzedaży można najwięcej zarobić. Niestety, największe zmartwienie mają właściciele pojazdów firmy Toyota, bo to właśnie one zajmują pierwsze miejsce na liście, co nie zmienia się od lat. Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 roku to:
W przypadku podziału na modele samochodów Toyota pojawia się w zestawieniu aż pięć razy. Okazuje się, że najczęstszym łupem złodziei padają Toyota Corolla (247 auta) oraz Toyota RAV4 (189 aut). Zaraz za nimi znajdują się Hyundai Tucson (152 auta), Fiat Ducato (148 aut) oraz Kia Sportage (113 aut). Dalsza część listy wygląda następująco:
Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży, warto posiadać urządzenia, które uniemożliwią złodziejom włamanie i dodatkowo zabezpieczają nasze auto. Wśród tych najpopularniejszych są: immobilizer, lokalizator GPS, alarm i blokady na kierownicę oraz skrzyni biegów.