Do tych osób 13. emerytura nie dotrze. ZUS wykluczył aż trzy grupy. Nie wypłaci im ani złotówki

Już niebawem seniorom w Polsce zostanie wypłacona tegoroczna 13. emerytura. Dzięki waloryzacji kwota dodatkowego świadczenia została podniesiona. Ile wynosi tak zwana "trzynastka" w 2024 roku? Niestety, nie wszyscy mogą spodziewać się przelewów od ZUS. Istnieje kilka grup, którym odebrano prawo do pobierania 13. emerytury.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które jest formą wsparcia finansowego dla emerytów i rencistów. ZUS wypłaca je raz w roku, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. 13. emerytura podlega corocznej waloryzacji, przez co w tym roku również nastąpiła niemała podwyżka. W tym przypadku wszyscy uprawnieni otrzymają wypłatę w tej samej kwocie, bez względu na to, jak wygląda ich podstawowe świadczenie emerytalne. 

Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]

Ile wynosi 13. emerytura 2024? Harmonogram wypłat jest już znany

Trzynasta emerytura jest wypłacana raz w roku wszystkim emerytom i rencistom w wysokości minimalnej emerytury i po tegorocznej waloryzacji została podniesiona o 12,12 proc. Od 1 marca 2024 roku najniższe świadczenie wynosi dokładnie 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł netto. Oznacza to, że właśnie taka kwota wpłynie na konta seniorów w ramach dodatkowego wsparcia finansowego. W tym roku ma trafić aż do około sześciu milionów osób, w tym samym terminie, co w latach ubiegłych. Z informacji podanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że pieniądze zostaną przekazane uprawnionym świadczeniobiorcom już w kwietniu tego roku. Harmonogram wypłat 13. emerytury ma wyglądać następująco: 

  • 1 kwietnia,
  • 5 kwietnia (tego samego dnia pieniądze otrzymają osoby, którym świadczenie zazwyczaj wypłacane jest 6. dnia miesiąca),
  • 10 kwietnia,
  • 15 kwietnia,
  • 19 kwietnia (wypłata przyśpieszona, zamiast 20 kwietnia),
  • 25 kwietnia.

Kto nie dostanie 13. emerytury 2024? Ci emeryci nie zostaną uwzględnieni przez ZUS  

Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowy przelew od ZUS. 13. emerytury Zakład nie przekaże sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku. Pieniądze nie należą się również osobom, które pobierały świadczenie przedemerytalne, a ich wypłata była zawieszona na dzień 31 marca 2024. Takie zawieszenie wynika z tego, że zarobki świadczeniobiorcy przekraczają 130 proc. przeciętnej pensji. W 2024 roku limit wynosi 9802,50 zł brutto. Na "trzynastkę" nie mogą liczyć także sportowcy, którzy pobierają tak zwaną emeryturę olimpijską. Osoby, które doczekały się sukcesów na największych sportowych imprezach na świecie, takich jak igrzyska olimpijskie, paraolimpijskie czy igrzyska dla osób niesłyszących, są wyłączone z programu dodatkowych świadczeń. Im nie przysługuje również 14. emerytura, którą ZUS wypłaci emerytom i rencistom pod koniec tego roku. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA