Poczta Polska podnosi stawki. Za jakie usługi zapłacimy więcej? Zmiany nastąpią już 1 kwietnia

Niebawem za niektóre usługi oferowane na poczcie zapłacimy więcej. Komunikat w tej sprawie wystosowała 18 marca bieżącego roku Poczta Polska. Czego dokładnie dotyczą wprowadzone zmiany w opłatach i o ile wzrosną? Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka dni.

W ostatnim czasie Poczta Polska mierzy się w problemami finansowymi. Spółka podejmuje różne działania, które mają pozwolić jej na dalej funkcjonować na rynku. Czy zmiany cen części usług mają z tym związek? 

Zobacz wideo Hubert Różyk o programach osłonowych: Chcemy wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują

Poczta Polska zmienia ceny niektórych usług. Ile więcej będziemy musieli zapłacić? 

W informacji przekazanej przez Pocztę Polską czytamy, że od 1 kwietnia 2024 roku zostanie wprowadzony nowy "Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym".

Aktualizacji ulegną ceny przesyłki listowej nierejestrowanej ekonomicznej i priorytetowej w formacie S, M i L, przesyłki poleconej ekonomicznej i priorytetowej w formacie S i M, przesyłki listowej z zadeklarowaną wartością ekonomicznej w formacie S i M i potwierdzenia odbioru przesyłki rejestrowanej.

- przekazano w komunikacie. Poczta Polska podkreśla, że pozostałe opłaty, które znajdują się w cenniku usług powszechnych, nie zostaną podwyższone. A jak dokładnie zmienią się stawki za wymienione wyżej przesyłki? Do 1 kwietnia 2024 roku cena przesyłki listowej nierejestrowanej ekonomicznej wynosi:

 • format S - 3,90 zł,
 • format M -  4,60 zł,
 • format L - 7,20 zł.

Natomiast za przesyłkę listową nierejestrowaną priorytetową obecnie zapłacimy:

 • format S - 4,80 zł,
 • format M - 5,40 zł,
 • format L - 8,00 zł.

A jak będą prezentować się stawki już po zmianach wprowadzonych 1 kwietnia? Przesyłka listowa nierejestrowana ekonomiczna wyniesie w zależności od wielkości:

 • format S - 4,90 zł,
 • format M - 5,60 zł,
 • format L - 8,20 zł.

Z kolei przesyłka listowa nierejestrowana priorytetowa:

 • format S - 5,80 zł,
 • format M - 6,40 zł,
 • format L - 9,00 zł.

Szczegółowe informacje w sprawie zmian cen znajdują się pod tym linkiem. Co spowodowało podwyższenie stawek? 

Z informacji, które przekazał portalowi o2 Daniel Witkowski - rzecznik Poczty Polskiej - wynika, że stoją za tym czynniki zewnętrzne, niezależne od spółki, takie jak m.in. wzrost minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia.

Zmiany wynikają także z działań Poczty Polskiej mających na celu zminimalizowanie ryzyka straty na powszechnej usłudze pocztowej

- wyjaśnił rzecznik.

Poczta Polska zwalnia pracowników. Zatrudnienie ma stracić pięć tysięcy osób

Spółka od dawna mierzy się z trudną sytuacją finansową. Niestety wiążą się z nią zwolnienia pracowników. Z informacji, do których dotarł dziennik "Rzeczpospolita" wynika, że zatrudnienie straci wkrótce pięć tysięcy osób. W tej chwili Poczta Polska zatrudnia 63 tys. osób, liczba ta pod koniec bieżącego roku ma się jednak zmniejszyć do minimum 58 tysięcy. Redukcja etatów ma objąć osoby, którym w tym 2024 roku kończy się umowa. 

Te radykalne ruchy mają zmniejszyć obciążenie finansowe spółki. By realizować zobowiązania wobec pracowników, PP właśnie zaciągnęła potężny kredyt pod swoje nieruchomości

- wyjaśniła "Rzeczpospolita".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.