"Bilecik do kontroli" to przeszłość. PKP Intercity zapowiada spore zmiany. Nadchodzi "self-checking"

Wygląda na to, że już wkrótce nie usłyszymy w pociągu hasła "bileciki do kontroli". PKP Intercity planuje wprowadzić system, który umożliwi tak zwaną samodzielną odprawę. Niedługo pomoc konduktora będzie całkowicie zbędna. Wszystko dzięki kolejnej opcji w aplikacji przewoźnika.

Wiceprezes zarządu PKP Intercity - Tomasz Gontarz - pochwalił się najnowszymi wynikami dotyczącymi sprzedaży biletów poprzez aplikację mobilną. Choć dane mogą cieszyć, największą uwagę zwracają plany dotyczące kolejnych zmian, jakie chce wprowadzić państwowy przewoźnik. Gontarz zdradził, że już wkrótce kontrola biletów przestanie całkowicie obowiązywać. 

Zobacz wideo Karnowski: PKP CARGO jest teraz o 90 proc. mniej warte niż w grudniu 2015 r.

Aplikacja PKP Intercity. Korzysta z niej coraz więcej pasażerów 

Ze wpisu opublikowanego w serwisie X przez Tomasza Gontarza dowiadujemy się, że sprzedaż biletów za pośrednictwem aplikacji PKP Intercity wciąż rośnie. Klienci przewoźnika kupili w ten sposób już około czterech milionów biletów, co stanowi aż 11 proc. całej sprzedaży - tyle samo ile kasy własne PKP IC. Wynika z tego, że aplikacja spełnia swoje zadanie, ułatwiając podróżowanie, a osiągnięcie takiego wyniku zajęło przewoźnikowi zaledwie rok i trzy miesiące. Już od dawna mówiło się o tym, że sprzedaż online przyczyniła się do zmniejszenia kolejek na dworcach i usprawnienia procesu związanego z zakupem biletów. Przewiduje się również, że sprzedaż online będzie stale rosła, a z czasem standardowe kasy praktycznie odejdą w zapomnienie. Taki rozwój wydarzeń raczej nikogo nie powinien dziwić, ponieważ cyfrowy świat już teraz nie daje za wygraną. W poście wiceprezes zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz zapowiedział również kilka udogodnień, z których już niebawem mają skorzystać pasażerowie pociągów PKP. Największą uwagę zwróciła opcja "self-checkingu".

Zmiany w PKP. Zamiast kontroli biletów będzie samodzielna odprawa 

Tomasz Gontarz zapowiedział, że w "bliskiej przyszłości" możliwe będzie między innymi samodzielne potwierdzenie swojego biletu z użyciem aplikacji mobilnej. Oznacza, to, że kontrole członków drużyny konduktorskiej nie będą już koniecznością. Pilotaż ma odbyć się w pociągach Pendolino

(...) w bliskiej przyszłości wzbogacimy ją o kolejne funkcje jak: możliwość komunikacji i zgłaszania problemów drużynie konduktorskiej, podgląd pociągów PKP IC na mapie w aplikacji czy self-checking na naszych pokładach. (pilotaż odbędzie się najpierw w Pendolino)

- czytamy na profilu Tomasza Gontarza w serwisie X (dawny Twitter). Choć szczegóły "self-checkingu" nie są nam jeszcze znane, można domyślić się, że będzie to po prostu samodzielna odprawa. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób pasażerowie będą potwierdzać swoją tożsamość lub prawo do poszczególnych ulg. Jednak takie rozwiązanie może nieco umilić podróż, ponieważ klienci przewoźnika nie będą musli już czekać na kontrolę konduktorską i przerywać swoich zajęć. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA