Resort Finansów znów ostrzega przed oszustami. Jeśli dostaniesz taki telefon, lepiej nic nie mów

Oszuści nie dają spokoju Polakom. Teraz dzwonią do nich i podszywają się po konsultantów infolinii Krajowej Informacji Skarbowej oraz pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Celem jest wyłudzenie danych wrażliwych. Ministerstwo Finansów apeluje o "zachowanie szczególnej ostrożności".

Okazuje się, że do Ministerstwa Finansów dociera coraz więcej informacji na temat prób oszustwa, których mają dopuszczać się osoby podające za przedstawicieli administracji skarbowej. W związku z tym resort postanowił wydać oficjalny komunikat, w którym ostrzega Polaków przed podejrzanymi telefonami. Wystarczy kilka słów za dużo, aby mieć niemały problem. 

Zobacz wideo Łukasz Nowatkowski: Smartfona można używać albo wygodnie, albo bezpiecznie

Dzwonią do Polaków i proszą o dane. Ministerstwo Finansów ostrzega: To są oszuści 

Komunikat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Dowiadujemy się z niego, że oszuści dzwonią do podatników i próbują pozyskać dane osobowe.

Osoby podające się za konsultantów infolinii Krajowej Informacji Skarbowej lub pracowników Krajowej Administracji Skarbowej dzwonią do podatników i próbują pozyskać informacje, takie jak numer rachunku bankowego, numer PESEL lub inne dane osobowe

- czytamy w komunikacie. Resort przypomina również, że pracownicy administracji skarbowej nie wykonują tego typu telefonów oraz nie zbierają w ten sposób informacji na temat tożsamości płatników. 

Dlatego w przypadku odebrania takiego połączenia nie należy podawać osobie dzwoniącej danych osobowych, numeru PESEL/NIP, numeru dowodu tożsamości lub numeru rachunku bankowego

- tłumaczy ministerstwo. 

Oszustwo na pracownika Krajowej Administracji Skarbowej. Jest apel o rozwagę 

W komunikacie zaznaczono również, że nie należy przekazywać telefonicznie loginu oraz hasła do logowania w serwisie e-Urząd Skarbowy

Przestrzegamy przed tego typu oszustwami i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności

- apeluje MF do Polaków. Tego typu oszustwa są bardzo popularne, ponieważ metoda nazywana phishingiem jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez naciągaczy. Phishing polega na podawaniu się za inną osobę, czyli podszywaniu pod konkretną firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane osobowe, loginy, hasła oraz numery karty kredytowej. Dzięki temu złodzieje uzyskują dostęp nie tylko do oszczędności swoich ofiar, ale także danych, które mogą im służyć do różnych celów. Jeśli mamy podejrzenia, że padliśmy ofiarą phishingu, warto natychmiast zablokować wszelkie dokumentu i karty oraz zmienić dane dostępu do poszczególnych kont. Należy również zgłosić sprawę na policję, aby mieć potwierdzenie, że nasze dane zostały skradzione. To może być istotne na przykład w sytuacji, gdy złodzieje zaciągną na nasze nazwisko pożyczkę. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA