Zmiany w przepisach dla w豉軼icieli nieruchomo軼i. Kara za brak tego dokumentu to nawet 5 tys. z這tych

安iadectwo charakterystyki energetycznej to istotny dokument zwi您any ze sprzeda膨 i wynajmem domu lub mieszkania, a przepisy z nim zwi您ane reguluje unijna dyrektywa. Od 1 kwietnia 2024 roku zosta造 one jednak zaostrzone. Wyja郾iamy, o czym dok豉dnie powinni wiedzie w豉軼iciele nieruchomo軼i.

Posiadanie własnej nieruchomości niesie za sobą wiele korzyści, nawet jeśli sami jej nie zamieszkujemy. Sprzedaż lub wynajem nie jest jednak też prostą procedurą. Świadectwo energetyczne to właśnie jeden z aspektów formalnych, o których musimy pamiętać w takich sytuacjach. Uzyskanie dokumentu będzie wymagało od nas podjęcia dodatkowych kroków, ale dzięki temu będziemy mieć pewność, że postępujemy zgodnie z prawem i unikniemy kary.

Zobacz wideo Maciej Samcik: Nieruchomości w Polsce będą jeszcze przez jakiś czas drożały, zwłaszcza te w największych miastach

Kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne? Te osoby muszą dopełnić obowiązku

Świadectwa energetyczne określają wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem danego budynku lub jego części. Jak przypomina Business Insider, zostały wprowadzone w polskim prawie już w 2015 roku, ale przepisy z tym związane znacznie się zmieniły od tamtego czasu. Początkowo wymóg posiadania tego dokumentu dotyczył jedynie budynków wybudowanych po 2009 roku, ale od 28 kwietnia 2023 roku obejmuje także starsze nieruchomości. Teraz z kolei, zgodnie z doniesieniami portalu Bankier.pl, obowiązek ten został rozszerzony z osób wynajmujących dom lub mieszkanie na właścicieli planujących sprzedaż. Warto również podkreślić, że w przypadku budowy domu certyfikat energetyczny należy uzyskać już w trakcie, ponieważ bez niego nie będzie możliwy odbiór budynku. Ponadto nowe świadectwo trzeba uzyskać każdorazowo w przypadku remontu, który będzie miał wpływ na zużycie energii. Chodzi tu zatem o takie czynności jak zmiana źródła ciepła czy wymiana okien. Jak jednak dopełnić omawianych formalności i jakie wiążą się z tym koszty?

Skąd wziąć świadectwo charakterystyki energetycznej? Posiadanie dokumentu uchroni cię przed karą

W celu wydania świadectwa energetycznego konieczne jest przeprowadzenie specjalnego audytu, którym zajmuje się tzw. audytor energetyczny zatrudniany przez specjalizujące się w tym firmy, zazwyczaj z branży budowlanej. Koszty takiej usługi mogą różnić się w zależności od rodzaju lokalu, a także naszego miasta, jednak przyjmuje się, że ceny wahają się w granicach od 200 do 1500 złotych. Nie jest to więc mały wydatek, ale uzyskany dokument jest ważny przez 10 lat od daty jego sporządzenia. Co więcej, kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej są znacznie wyższe i nałożona może zostać na nas grzywna w wysokości nawet 5000 złotych.

Wi璚ej o:
Copyright © Agora SA