Abonament RTV 2024. Opłaty zastąpi nowy podatek? Rząd mówi o dwóch rozwiązaniach

Ile wynosi opłata za telewizję? Stawki w 2024 roku zostały utrzymane na zeszłorocznym poziomie, ale już niebawem abonament RTV może przejść duże zmiany. Dotyczy to zarówno wysokości opłat, jak i sposobu ich pobierania. Wyjaśniamy, jakie rozwiązania finansowania mediów publicznych rozważa rząd.

Abonament RTV to opłata, do które jest zobowiązany każdy posiadacz radia lub telewizora. W praktyce jednak wiele osób jej nie uiszcza. W związku z tym pojawiły się propozycje, aby media publiczne w Polsce były finansowane w inny sposób, który ma ułatwić egzekwowanie. Co więcej, sama Telewizja Polska po wprowadzeniu zmian związanych z opłatami może wyglądać inaczej.

Zobacz wideo O jakiej telewizji publicznej marzy Marek Czyż? „Nie wypada w niej nie bywać"

Abonament RTV 2024 zastąpi nowy podatek? Rząd rozważa dwa rozwiązania

Jak donoszą Wirtualnemedia.pl, w rządzie trwają prace nad reformą, która miałaby ustabilizować sytuację finansową TVP czy Polskiego Radia. Pierwszą analizowaną propozycją jest wykorzystanie pieniędzy państwowych.

To pewien mechanizm finansowania z budżetu państwa, a nie coroczna dotacja wzorem wielu państw europejskich. Jest to minimalny procent od PKB. Tak, aby media publiczne posiadały pewne środki gwarantowane nie corocznie, tylko w długiej perspektywie. To będzie propozycja ustawowa

- wyjaśnia w rozmowie z portalem przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdan Zdrojewski. Drugi sposób to opłata audiowizualna, która byłaby odliczana miesięcznie z PIT-u. Co więcej, opłata byłaby pobierana od każdego podatnika w wysokości około dziewięciu złotych miesięcznie, a nie jak dotychczas od odbiornika. Z obowiązku tego mają być zwolnione te same grupy, które obecnie nie płacą abonamentu RTV, a także dzieci i młodzież do 26. roku życia. Według wyliczeń portalu Bankier.pl, czteroosobowa rodzina (rodzice i dwójka pracujących dzieci powyżej 26 lat) płaciłaby zatem 36 zł miesięcznie i 432 zł w skali roku. Przypomnijmy, że obecne stawki abonamentu RTV wynoszą 8,70 zł miesięcznie za radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor. Ponadto opłata audiowizualna ma być odliczana od PIT niezależnie od zarejestrowania sprzętu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy udowodnimy, że nie korzystamy z żadnych treści udostępnianych kanałami na urządzenia transmitujące muzykę albo obraz. To jednak nie koniec przewidywanych zmian. 

Kiedy opłata audiowizualna wejdzie w życie? Zmiany możemy zauważyć już niedługo

Zdrojewski podkreśla również, że likwidacja abonamentu RTV oznaczałaby jednocześnie ograniczenie reklam w TVP oraz zmniejszenie liczby kanałów dostępnych w ramach telewizji publicznej. Taka różnorodność w innych krajach jest rzadkością, przy czym nie do końca jest ona potrzebna. Jeśli zaś chodzi o termin wprowadzenia zmian, to może to nastąpić już 1 stycznia 2025 roku. Projekt nowej ustawy o finansowaniu mediów publicznych ma natomiast trafić pod obrady posłów jeszcze w kwietniu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA