Seniorzy powinni go nosić zawsze przy sobie. Ten dokument to gwarancja zniżek i ulg

Kiedy ZUS wydaje legitymację emeryta? Odpowiedź może wydawać się oczywista, ale o kilku szczegółach należy pamiętać, zwłaszcza że rok temu zmieniły się przepisy. Wyjaśniamy, kiedy wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty jest konieczny i co tak właściwie daje nam posiadanie tego dokumentu.

Oczywistą zaletą przejścia na emeryturę jest otrzymywanie pieniędzy pomimo zakończenia aktywności zawodowej. Na tym jednak zalety związane z przyznanie statusu emeryta wcale się nie kończą. Każdy świadczeniobiorca dostaje bowiem też legitymację emeryta-rencisty, z którą wiążą się dodatkowe przywileje. Skorzystają z niej również osoby pobierające rentę i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Wystarczy ją okazać w odpowiednim miejscu. Jak to zrobić?

Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]

Jak wyrobić legitymację emeryta? Seniorze, pamiętaj o zeszłorocznej zmianie przepisów

Legitymacji emeryta-rencisty wydawana jest automatycznie przy przyznaniu statusu emeryta, więc nie musimy się martwić o podjęcie żadnych dodatkowych kroków. Od stycznia 2023 roku zmieniła się jednak forma tego dokumentu. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, seniorzy od wspomnianej daty otrzymują mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Jest ona nadal przyznawana z urzędu, ale musimy ją dodatkowo aktywować. Na szczęście nie jest to trudny proces i wystarczy w tym celu pobrać aplikację rządową mObywatel. Zrobimy to bezpłatnie, korzystając ze sklepów Google Play i App Store. Jeśli nie połączyliśmy jej wcześniej z naszym dowodem osobistym, to musimy to zrobić w pierwszej kolejności. Później już tylko wybieramy opcję, aby dodać "Legitymację emeryta-rencisty". Chcąc skorzystać z dokumentu, okazujemy go na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym. Co jednak z osobami, które na emeryturę przeszły przed styczniem 2023 roku lub nie mają odpowiedniego sprzętu?

Tradycyjne legitymacje plastikowe wydane przed wprowadzeniem mLegitymacji zachowują swoją ważność do daty na nich podanej. W pozostałych przypadkach natomiast "plastiki" będą wydawane wyłącznie na wniosek. Złożymy go w dowolnym urzędzie. Co ważne, nawet po wydaniu plastikowej legitymacji, elektroniczna też zachowuje swoją ważność, więc możemy korzystać z nich zamiennie. Kiedy zatem nam się to przyda?

Do czego uprawnia legitymacja emeryta? Ten dokument warto mieć przy sobie

Lista uprawnień związanych z posiadaniem legitymacji emeryta-rencisty jest dość długa i czasami może się różnić, np. w zależności od miasta. Wśród najważniejszych uprawnień należy wymienić:

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską,
  • zniżki na przejazdy koleją,
  • zwolnienie z części opłat za rehabilitację,
  • zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury,
  • odliczenie od podatku leków przepisanych przez lekarza na kwotę powyżej 100 złotych,
  • zwolnienie z abonamentu RTV.
Czy korzystasz z legitymacji emeryta-rencisty w formie elektronicznej?
Więcej o:
Copyright © Agora SA