Niektórzy mogą liczyć dopłaty do czynszu. Kto może otrzymać pieniądze? To nawet 3653 zł

Część Polaków może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. To dopłata do czynszu, która wynosi nawet blisko cztery tysiące złotych i wypłacana jest w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta". Aby otrzymać pieniądze, trzeba najpierw spełnić konkretne warunki.

Niestety, aktualny rynek nieruchomości jest dość wymagający. Ceny wynajmu mieszkań wyraźnie poszybowały w górę, przez co wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na własne cztery kąty - nie mówiąc już o kupnie. Okazuje się jednak, że jest możliwość, aby uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe, które może pozwolić wielu osobom na usamodzielnienie się i wyprowadzkę od rodziców. 

Zobacz wideo Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Warszawie? "Może wygram w totka"

"Mieszkanie dla absolwenta". Te osoby mogą liczyć na dopłatę do czynszu 

Jedną z opcji jest program Polskiego Funduszu Rozwoju Osób z Niepełnosprawnościami PFRON "Samodzielność-Aktywność-Mobilność" Mieszkanie dla Absolwenta, który zakłada dofinansowanie czynszu na czas poszukiwania pracy lub rozpoczęcia zatrudnienia. Aby ubiegać się o pieniądze, należy ukończyć naukę w szkole podstawowej, ponadpodstawowej lub szkole wyższej nie później niż trzy lata temu, lub być osobą opuszczającą rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka czy placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Co więcej, trzeba:

 • posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu,
 • złożyć oświadczenie, że nie jest się właścicielem mieszkania ani nie przysługuje nam spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości realizowania aktywności zawodowej,
 • złożyć oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.

Dofinansowanie udzielane jest maksymalnie na okres pięciu lat, czyli 60 miesięcy. Przez pierwsze dwa lata wynosi 100 procent kosztów, a następnie stopniowo jest pomniejszane. Wtedy wynosi:

 •  od 25 do 42 miesiąca - 70 proc. kosztów najmu, nie więcej jednak niż 70 proc. miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego mieszkania,
 • od 43 do 60 miesiąca - 40 proc. kosztów najmu, nie więcej jednak niż 40 proc. miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego mieszkania.

Ile wynosi dofinansowanie czynszu? W stolicy można dostać ponad trzy tysiące złotych

Polski Fundusz Rozwoju Osób z Niepełnosprawnościami (PFRON) ogłosił niedawno nowe, wyższe kwoty dopłat, które będą obowiązywać do 30 czerwca 2024 roku. Ostateczna wysokość miesięcznej dopłaty do czynszu jest zależna od tego, w jakim mieście znajduje się wynajmowane mieszkanie oraz od tego, czy dana osoba porusza się na wózku inwalidzkim. Dla przykładu w Warszawie można otrzymać 2692 złote dofinansowania, a w przypadku osoby poruszającej się na wózku jest to 3653 złote. W innych regionach Polski wygląda to w następujący sposób: 

 • woj. dolnośląskie, między innymi Wrocław - 3450 złotych lub 2542 złote,
 • woj. małopolskie, między innymi Kraków - 3022 złote lub 2227 złotych,
 • woj. pomorskie, między innymi Gdańsk - 3390 złotych lub 2498 złotych
 • woj. wielkopolskie, między innymi Poznań - 3289 złotych lub 2367 złotych,
 • woj. lubelskie, między innymi Lublin - 2577 złotych lub 1899 złotych
 • woj. opolskie, między innymi Opole 2470 złotych lub 1829 złotych.  

Przy czym pierwsza kwota dotyczy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pełną listę maksymalnych dopłat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej PFRON

Czy twoja sytuacja finansowa pozwala ci na wynajęcie własnego mieszkania?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.