Szukasz noclegu na majówkę? Bądź ostrożny. Oszuści stosują wiele trików, by cię okraść

Długi weekend majowy 2024 zbliża się wielkimi krokami, więc to najwyższa pora, aby zabrać się za planowanie naszego wyjazdu. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym bardziej narazimy się na działalność oszustów. Podpowiadamy, na co należy zwracać szczególną uwagę, dokonując rezerwacji w tym czasie.

Majówka w 2024 roku wypada wyjątkowo korzystnie. Wykorzystując tylko jeden dzień urlopu 2 maja, możemy zyskać aż pięć dni nieprzerwanego wypoczynku. Jeśli jednak chcemy, aby wiązał się on faktycznie z miłymi wspomnieniami, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające nas przed oszustami. Szaleństwo związane z długimi weekendami jest bowiem ich wzmożonej aktywności.

Zobacz wideo Jakie masz plany na majówkę? "Domek kosztuje około 18 tysięcy na tydzień" [SONDA]

Majówka: dni wolne, które warto zaplanować z wyprzedzeniem. Na to zwracaj szczególną uwagę

Podczas majówki wiele osób decyduje się na wyjazd za miasto, co chętnie wykorzystuje branża turystyczna. W związku z tym ceny noclegów w tym okresie nie są najniższe, zwłaszcza w najpopularniejszych miejscowościach wypoczynkowych. Podejrzanie niskie ceny powinny jednak wzbudzić naszą ostrożność, gdyż właśnie tym oszuści próbują przyciągnąć urlopowiczów szukających dobrej oferty na ostatnią chwilę. To dlatego tak ważne jest, aby planowanie zacząć zawczasu, ponieważ umożliwi to nam spokojne zweryfikowanie wszystkiego. Najbezpieczniej będzie korzystać wyłącznie ze sprawdzonych platform rezerwacyjnych, gdzie przy okazji będziemy mogli zapoznać się z opiniami innych gości. Ten element powinien być dla nas zresztą ważną przesłanką przy podejmowaniu decyzji. Jednocześnie pamiętajmy, że opinie na stronach samych ośrodków mogą być sfałszowane, jeśli faktycznie mamy do czynienia z oszustem. Inne źródła w internecie zazwyczaj są bardziej rzetelne.

Ważne są również informacje na temat samego punktu oferującego noclegi. Jeżeli jedyne podane dane to numer kontaktowy, raczej nie jest to dobry znak. Sprawdzajmy dane właściciela oraz adres pensjonatu czy domku letniskowego, aby przekonać się, czy miejsce to nie istnieje wyłącznie wirtualnie. O ile wszystko wydaje się w porządku, możemy podejść do próby rezerwacji, choć wciąż musimy pozostać czujni.

Noclegi nad morzem w wyjątkowo niskich cenach? Lepiej zachowaj ostrożność

W miarę możliwości warto wybierać oferty z możliwością dokonania opłaty na miejscu. W przeciwnym razie płaćmy za pośrednictwem portali rezerwacyjnych lub bezpośrednio na konto bankowe. Nie podawajmy przy tym naszych wrażliwych danych, takich jak numer PESEL, dane karty płatniczej czy też zdjęcia paszportu, i nie klikajmy w nieznane linki, np. przesłane na czacie. Dobrym zabezpieczeniem będzie prośba o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za dokonaną wpłatę. Odmowa ich to kolejny sygnał ostrzegawczy. Zachowujmy też wszelką dokumentację, w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy masz już zaplanowany wyjazd na majówkę?
Więcej o:
Copyright © Agora SA