Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce. Będziemy pracować do 67. roku życia? Eksperci mówią wprost

Wiek emerytalny w Polsce często jest tematem gorących dyskusji. Mówi się przy tym zarówno o jego podniesieniu, jak i zrównaniu między kobietami i mężczyznami. Rozwiązania te mają swoich przeciwników oraz zwolenników, ale eksperci uważają, że w końcu będzie musiało to nastąpić. Jakie podają powody?

Na początku lutego 2024 roku ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, że rząd "stanowczo odrzuca koncepcję podwyższenia wieku emerytalnego". Niemniej decyzja ta nie zmienia faktu, że kwestia wieku emerytalnego w Polsce może budzić wątpliwości, zwłaszcza gdy spojrzymy na to w dłuższej perspektywie. Istotny problem stanowi starzejące się polskie społeczeństwo, a utrzymanie obecnego stanu najprawdopodobniej będzie oznaczać znacznie niższe świadczenia.

Zobacz wideo Katarzyna Kotula: Nie będzie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet musi zostać podwyższony? Obecna sytuacja polskich seniorek nie jest łatwa

Przypomnijmy, że aktualnie obowiązujący w naszym kraju wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Jednocześnie należy zaznaczyć, że kobiece emerytury są zazwyczaj niższe. Portal Infor zauważa, że wiąże się to z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, jednym z elementów branych pod uwagę przy wyliczaniu wysokości świadczenia jest średnia dalsza długość życia. Dane na ten temat ogłasza Główny Urząd Statystyczny. Problem polega na tym, że wartość ta dla kobiet będzie większa niż dla mężczyzn. Przykładowo dla 60-latki przechodzącej na emeryturę w styczniu 2024 roku wynosiła 254,3 miesiące dalszego trwania życia. Dla 65-letniego mężczyzny wnioskującego o status emeryta w tym samym czasie było to z kolei tylko 210 miesięcy. Nawet jeśli osoby te miały zgromadzony taki sam kapitał początkowy, to podzielenie go przez odpowiednie dalsze trwanie życia w przypadku mężczyzn będzie skutkować wyższą emeryturą. Kobiety mają zresztą przeważnie i tak niższy zgromadzony kapitał początkowy. Wiąże się to z niższymi zarobkami w trakcie pracy zawodowej, a także krótszym okresem gromadzenia składek, np. ze względu na urlop wychowawczy.

Osobnym problemem jest fakt, że kobiety statystycznie żyją dłużej. Według danych GUS w 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, a kobiet 81,1 roku. Przez ten dłuższy czas pobierania niższego świadczenia, którego wartość z roku na rok spada mimo waloryzacji, ubóstwo polskich seniorek staje się jeszcze poważniejszym problemem. Czy jednak podniesienie wieku emerytalnego jest jego rozwiązaniem? Okazuje się, że tak, przy czym dotyczy to także sytuacji mężczyzn. Tym razem chodzi o prognozy demograficzne dla Polski.

Od kiedy nowy wiek emerytalny? Według ekspertów jest to kwestia czasu

Według danych udostępnionych przez "Dziennik Gazeta Prawna" liczba osób w wieku produkcyjnym w naszym kraju zmniejszy się z ponad 22 milionów do niecałych 17 milionów już w 2050 roku. To z kolei oznacza, że będzie się pogłębiać stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnych emerytur do przeciętnych zarobków. Wartość ta systematycznie spada i w ciągu najbliższych 50 lat zmaleje z około 55 proc. do około 20 proc. To oczywiście oznacza niższe świadczenia.

Niezadowolenie z tak niskich emerytur będzie rosnąć, zwłaszcza wśród kobiet, które mają o 1/3 niższe świadczenia niż mężczyźni. Aby utrzymać poziom stóp zastąpienia, możliwe są dwa rozwiązania: albo podnosić stopniowo wiek emerytalny, albo zwiększyć wysokość składek/podatków, które będą finansowały emerytury lub ich substytuty, czyli dodatki budżetowe

- wyjaśnia prof. Paweł Wojciechowski, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Finansów Publicznych, cytowany przez portal prawo.pl. Co ciekawe, polski wiek emerytalny jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Ponadto po wprowadzeniu zmian w wieku emerytalnym w Rumunii, Polska będzie też ostatnim krajem z różnicą w wieku emerytalnym między kobietami a mężczyznami. Jak ogólnie ta kwestia wygląda w Europie?

Wiek emerytalny w Europie. Jak nasz kraj faktycznie wypada na tle kontynentu?

Jak podaje portal money.pl, średni wiek emerytalny w 27 krajach Unii Europejskiej wynosi 64,3 lata dla mężczyzn i 63,5 lata dla kobiet. Minimalny wiek emerytalny w całej Europie, z wyjątkiem Turcji, ustalono na poziomie 62 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, przy czym w ciągu ostatnich dwóch dekad wiele krajów podniosło próg wiekowy obowiązujący ich mieszkańców. Niewykluczone zatem, że czeka to też Polskę, zwłaszcza że w porównaniu do innych pracujemy naprawdę krótko.

Standardem jest 67 lat dla obu płci. W niektórych krajach będzie to ponad 70 lat w niedługiej perspektywie

- zauważa w rozmowie z PAP prof. Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH, cytowana przez portal bankier.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy uważasz, że wiek emerytalny w Polsce powinien zostać podniesiony i wyrównany?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.