Majówka rozpoczyna się już 1 maja w środę, czyli w Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, które jest ustawowo dniem wolnym. To samo dotyczy Święta Konstytucji 3 Maja (piątek). Natomiast 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jednak w tym przypadku nie każdy może liczyć na odpoczynek, ponieważ polskie prawo nie nakazuje, aby w tym dniu sklepy oraz różnego rodzaju lokale usługowe pozostały zamknięte.
Z okazji wspomnianych świąt na licznych budynkach pojawiają się flagi narodowe, które są wręcz symbolem tak zwanej majówki. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że nie są one traktowane niczym zwykłe ozdoby, a sposób ich zawieszenia ma ogromne znaczenie. Jak zatem poprawnie wywiesić flagę Polski? Nie można zrobić tego "po swojemu", ponieważ w przypadku popełnienia błędu można zostać posądzonym o znieważenie flagi. Na początku warto zwrócić uwagę na jej stan. Nie powinna być brudna, wyblakła, podarta oraz mieć innych zniszczeń. Niedozwolone są również dodatkowe oznaczenia, a ponadto musi mieć ona właściwe proporcje. Jeśli nie posiada żadnych niepożądanych elementów, można przystąpić do jej przymocowania. Na tym etapie również należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Flaga narodowa musi być przymocowana w taki sposób, by nie uległa zniszczeniu, na przykład podczas silnych podmuchów wiatru. Jeśli flaga zostaje zawieszona pod kątem lub poziomo, biały kolor powinien być skierowany w lewą stronę, natomiast na pionowym maszcie flaga Polski musi być wywieszona białym kolorem do góry. Nie może również dotykać ziemi bądź wody. Najczęściej wiesza się ją w specjalnym uchwycie pod kątem około 45 stopni w stosunku do ściany budynku. Zdarza się również, że flaga narodowa wywieszana jest pionowo na linie między dwoma domami. W przypadku silnych wiatrów lub deszczów flagę należy zdjąć, a jeśli ulegnie zniszczeniu, powinna zostać spalona. Nie są to brednie, ponieważ za złe wywieszenie flagi i nieprawidłowe jej traktowanie można zostać ukaranym.
Osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu od pięciu do 30 dni albo grzywny od 20 do pięciu tysięcy złotych
- głosi art. 49 Kodeksu wykroczeń. Ponadto nieprzestrzeganie poszczególnych zasad używania i wywieszania flagi Polski może zostać potraktowane jako jej znieważenie, a wtedy pojawia się ryzyko kary utraty wolności.
Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku
- czytamy w art. 137 par. 1 Kodeksu karnego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.