Mandat za koszenie trawnika może wynieść nawet 500 złotych. Pamiętaj o tym, zanim chwycisz za kosiarkę

Czy można kosić trawę po 22? Koszenie trawnika nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, ale każdy właściciel murawy musi się z nim zmierzyć. Warto jednak przy tym pamiętać o kilku aspektach, które pozwolą uniknąć nam nieprzyjemnych sytuacji. W dużej mierze sprowadza się to właśnie do pory dnia.

Koszenie trawnika to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych tej części ogrodu. Jeśli wykonujemy ten zabieg prawidłowo, możemy pozytywnie wpłynąć na stan samej trawy, dzięki czemu teren przed naszą posesją będzie prezentował się znacznie lepiej. Niestety nie zawsze mamy na to czas. Czy możemy zatem zabrać się za to wczesnym rankiem lub bardzo późnym wieczorem? Okazuje się, że sprawa jest złożona.

Zobacz wideo Jaka jest definicja uciążliwego sąsiada? Student: Chyba sam jestem taką osobą

Czy można dostać mandat za koszenie trawy? O tych przepisach musisz pamiętać

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że w Polsce nie istnieją przepisy, które zabraniałyby koszenia trawy w określonych okolicznościach lub godzinach. Nie oznacza to jednak jeszcze, że czynność ta nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Musimy bowiem mieć na uwadze, że większość kosiarek czy podkaszarek może być bardzo hałaśliwa i w związku z tym wkraczamy na potencjalnie problematyczne terytorium. Chodzi tu konkretnie o art. 51 par. 1 Kodeksu wykroczeń, który mówi tym, że:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Maksymalna wysokość mandatu w takich sytuacjach wynosi 500 złotych. Co prawda, do nałożenia takiej kary w przypadku koszenia trawy dochodzi bardzo rzadko, ale warto pamiętać, że jest to jak najbardziej możliwe. Z tego względu najlepiej nie podejmować takiej czynności w godzinach ciszy nocnej. Generalnie przyjmuje się, że trwa ona od 22 do 6 rano następnego dnia, przy czym hałasowanie tuż przed lub tuż po tym okresie też prawdopodobnie nie będzie mile widziane. Wskazane jest również, aby stosować się do próśb naszych sąsiadów, np. o ciszę w konkretnym dniu. Nie zapominajmy, że dobre relacje sąsiedzkie mogą nam się przydać w przyszłości. To jednak nie koniec ograniczeń związanych z koszeniem trawy.

Kiedy nie wolno kosić trawy? Pora dnia może mieć znaczenie nie tylko dla twojego portfela

Wybór nieodpowiedniej pory na uruchomienie kosiarki może zaszkodzić nie tylko naszemu wizerunkowi w oczach sąsiadów, lecz także samemu trawnikowi. Zarówno koszenie w zbyt mokrych warunkach, jak i podczas upałów będzie wiązało się z negatywnymi konsekwencjami. W rezultacie murawa będzie prezentować się gorzej, czyli osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy zdarzyło ci się uczestniczyć w konflikcie sąsiedzkim, którego źródłem było koszenie trawy?
Więcej o:
Copyright © Agora SA